Kurs pierwszej pomocy jest umiejętnością uniwersalną i niezbędną niezależnie od wieku. Dlatego dbając o bezpieczeństwo naszych Seniorów w Klubie Senior+ odbył się kurs pierwszej pomocy.
Na jakie przypadki mogą natknąć się seniorzy?
Tak naprawdę wszystko może się zdarzyć i trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Niemniej jednak osoby starsze częściej będą świadkami na przykład udaru mózgu, czy zawału serca, niż wypadku samochodowego. Pamiętajmy też, że seniorzy to często osoby bardzo aktywne, udzielające się lokalnie, uprawiające aktywność fizyczną i przemieszczające się czy to komunikacją miejską, czy też własnymi samochodami.
Z większym prawdopodobieństwem można szacować, że osoby starsze będą świadkami:
- zawału serca i innych nagłych stanów kardiologicznych, w tym nagłego zatrzymania krążenia,
- udaru mózgu,
- zatoru płuc,
- hipo-/hiperglikemii,
- urazów związanych z upadkami (uraz głowy, uraz miednicy).
Szkolenie z pierwszej pomocy dla seniorów miało za zadanie przygotować na te sytuacje, które potencjalnie najczęściej się przydarzają, więc program kursu, w którym uczestniczyli seniorzy był tak ułożony, aby skupić się na elementach najistotniejszych.
Podczas kursu dla seniora uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznać stan zagrożenia zdrowia i życia, i jak wtedy zareagować; jak wezwać pomoc, o czym należy pamiętać i jak sprawdzić stan poszkodowanego. Nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak postępować w przypadku zadławienia u dorosłych i u dzieci.
Prowadząca podkreślała wielokrotnie, że najważniejsze jest podejmowanie jakiejkolwiek akcji ratunkowej, bo człowiek to najwyższe dobro i trzeba go bezwzględnie chronić!