10 lipca odbyła się wycieczka do Niepokalanowa i Warszawy. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie) gdzie uczestniczyliśmy w porannej Mszy Świętej oraz zobaczyliśmy Muzeum św. Maksymiliana.
Później przyszedł czas na Warszawę a jak wiadomo. . . „Warszawa da się lubić” i zachwyca swoją architekturą. Pierwszym punktem wycieczki był Modernistyczny Kościół św. Stanisława Kostki – pełni on główną funkcję kościoła warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Przy kościele św. Stanisława Kostki znajduję się pomnik – nagrobek ks. Jerzego Popiełuszki. Od 1984 r. świątynia i miejsce pochówku księdza stały się miejscem pielgrzymkowym. Zobaczyliśmy również Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i Zamek Królewski. Ważnym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie. Muzeum ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Królewskich Łazienkach. Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie” to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzy ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Nie obyło się bez niespodzianek … dla uczestników wycieczki niespodzianką była wizyta w Sejmie. Na zwiedzających oprócz przewodnika, czekał Poseł na Sejm Pan Mieczysław Kasprzak, który przywitał naszą grupę i oprowadzał uczestników wycieczki po sejmie, opowiadając o swojej pracy. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających i obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych, wizytę na galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Spotkaliśmy także innych posłów m.in. pochodzącego z naszej gminy Pana Krzysztofa Sobolewskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wytrwałość i doskonałe nastroje do samego końca:)