Senior+ styczeń – czerwiec 2021

30.06.2021r.

10 faktów na temat burz

  1. Mówiąc o wyładowaniach atmosferycznych należy zapamiętać, że istnieją trzy główne rodzaje:  wyładowanie chmura – ziemia, międzychmurowe (z chmury do chmury) oraz błyskawice wewnątrzchmurowe. Występują również inne, rzadkie formy burz. Należą do nich jeszcze mało zbadane pioruny kuliste i wstążki błyskawic, gdzie piorun rozchodzi się poziomo w kształcie smug lub łańcucha przypominającego wyglądem perły na sznurku.
  2. Błyskawice i grzmoty występują w tym samym czasie, ale z uwagi na to, że światło (300 000 km/s) przemieszcza się szybciej niż dźwięk (332m/s), to błysk pioruna dociera do naszych zmysłów przed gromem. Licząc sekundy między błyskiem a grzmotem możemy łatwo obliczyć, w jakiej odległości od nas znajduje się burza. W normalnych warunkach grzmot słyszany po upłynięciu 3 sekund informuje nas, że burza znajduje się w odległości ok. 1 km. Na otwartej przestrzeni grzmot może być słyszany z odległości ponad 20 km.
  3. Teoretycznie pojedyncza błyskawica mogłaby zasilić 100W żarówkę przez ponad 3 miesiące.
  4. W czasie wyładowania powietrze wokół pioruna rozgrzewa się do 28 tys. st. C. To 5 razy więcej od temperatury powierzchni Słońca.
  5. 90 % wyładowań atmosferycznych nigdy nie dociera do powierzchni Ziemi, lecz przemieszcza się między chmurami.
  6. W 1752 roku amerykański naukowiec Benjamin Franklin przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że poprzez latawiec z wilgotnym sznurem z chmury spłyną ładunki elektryczne. Jest uważany za wynalazcę piorunochronu.
  7. Na całym świecie w danej chwili występuje ok. 2 tys. burz generujących 100 wyładowań na sekundę. Występują one najczęściej w lasach tropikalnych.
  8. Wbrew mitom, piorun może uderzyć wiele razy w to samo miejsce. Przykładem są wysokie budynki, jak Empire State Building (średnio ponad 100 razy w roku) i pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (średnio kilka razy w roku).
  9. Radio ustawione na fale długie może pełnić funkcję prostego detektora burz, gdyż podczas wyładowania emitowane są fale elektromagnetyczne. Ich zakres widmowy jest znacznie szerszy od pasma widzialnego, a przez to obejmuje również fale radiowe. Fakt, że wyładowania atmosferyczne można wykryć na radiowych falach długich, stał się podstawą systemów lokalizacji wyładowań. Jest to w dzisiejszych czasach archaiczna metoda, ale w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do internetu, np. będąc pod namiotem czy na biwaku, możemy sobie pomóc zwykłym radiem. Do wykrycia zbliżającej się burzy nadaje się każdy odbiornik radiowy, wyposażony w zakres fal długich. Zakres ten może być oznaczony jako LW (fale długie) lub AM (modulacja amplitudowa), a w starszych modelach literą D (fale długie) na których nadaje m.in. Program 1 Polskiego Radia (częstotliwość 225 kHz). Pioruny emitują zakłócenia właśnie na tym zakresie częstotliwości, co odbierane jest przez radio, jako charakterystyczne trzaski. Każdy trzask oznacza wyładowanie. Zasięg ich odbioru jest duży, bowiem są one słyszalne w radiu, w odległości nawet 50-100 km od burzy. Zdarza się, że nie widać jeszcze chmury burzowej, a zakłócenia radiowe są słyszalne. Warto jednak dodać, że ta metoda ma wadę, bowiem nie pozwala na wykrycie z którego kierunku nadciąga burza. Ponadto nie daje pewności, czy burza nadejdzie czy nas ominie. Pozwala jednak na ustalenie, czy burza zbliża się, czy oddala, ponieważ im dalej są wyładowania, tym słabsze są trzaski w odbiorniku radiowym. W sytuacji braku dostępu do innych źródeł to naprawdę skuteczna metoda.
  10. Śp. Roy Cleveland Sullivan (pracował jako strażnik parku w Wirginii), w 1942 i 1977 roku został siedmiokrotnie uderzony piorunem. Wszystkie porażenia przeżył! Zmarł z własnej winy, gdy się postrzelił w wieku 71 lat.

29.06.2021r.

Morele – właściwości zdrowotne

Dzięki dużej ilości potasu regulują ciśnienie krwi i pracę nerek. Zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika. Poprawiają trawienie, zapobiegają anemii. Ale na tym nie koniec ich zalet!

Morele działają zasadotwórczo (zwłaszcza suszone). Dlatego poleca się je przy nadkwasocie oraz osobom codziennie jedzącym mięso, które ma właściwości zakwaszające.

Warto zjeść kilka owoców po treningu, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Uwaga: w morelach suszonych jest więcej beta-karotenu, ale są bardziej kaloryczne. 100 g świeżych owoców to 47 kcal, suszonych – aż 284 kcal!

Najsmaczniejsze są morele, gdy zerwie się je w pełni dojrzałe. Zbierane wcześniej nie dojrzewają łatwo, tracą więc na smaku. Zwróć uwagę, czy mają pomarańczową lub intensywnie żółtą gładką skórkę z charakterystycznym rumieńcem. Najlepiej zjedz je od razu lub przygotuj z nich przetwory: dżem, konfiturę, mus, galaretkę, wykwintny aromatyczny likier czy nalewkę. Morele możesz krótko przechować w lodówce. Świetnie smakują w sałatkach, także wytrawnych, pasują do mięs (np. jako farsz). Są znakomitym dodatkiem do ciast, deserów, pierogów, knedli.

Smoothie morelowe

Składniki

  • 300 g dojrzałych, miękkich moreli
  • 1 banan
  • 200 g jogurtu naturalnego
  • 1/3 szklanki mleka
  • sok z 1 pomarańczy lub 1/3 szklanki soku pomarańczowego z butelki
  • opcjonalnie 1 łyżka syropu z agawy lub cukru

Przygotowanie

  • Morele umyć, obrać i wypestkować. Zmiksować w stojącym blenderze z obranym bananem, jogurtem, mlekiem oraz sokiem z pomarańczy. Doprawić syropem lub cukrem w razie potrzeby.

28.06.2021r.

Gimnastyka dla umysłu

Wykreślanka

wykreślanka

28.06.2021r.

Harmonogram zajęć stacjonarnych

24.06.2021r.

Dzisiejsze zajęcia fitness z powodu wysokich temperatur zostają odwołane.

24.06.2021r.

Alternatywne zajęcia rękodzielnicze

Zachęcamy do pobrania kolorowanki relaksującej dla dorosłych.

e-kolorowanki.eu-Kolorowanki dla dorosłych papuga

 

Poidło dla ptaków

Przetaczająca się przez Polskę fala upałów utrudnia życie nie tylko ludziom, ale i ptakom. W tym okresie szczególnie ważna jest nasza pomoc polegająca na umożliwieniu spragnionym zwierzętom dostępu do wody.

Ptaki potrzebują wody nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz również do regularnej pielęgnacji piór.

Ptakom można pomóc wystawiając tzw. poidełko. Powinno być nim płaskie naczynie z wodą, na środku którego możemy umieścić kamień jako dodatkową pomoc dla korzystających z poidła ptasich gości. Na poidełko nadaje się np. gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, aby ptaki się po nim nie ślizgały.

Jest bardzo ważne, by w poidle regularnie zmieniać wodę. Dzięki temu unikniemy rozwinięcia się w  naczyniu chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu. Poidło należy umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić.

23.06.2021r.

Dzisiejsze zajęcia nordic walking z powodu upałów zostają odwołane.

23.06.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Zapraszamy na cotygodniowe zajęcia rękodzielnicze w każdą środę o godz. 10:30 do Klubu Seniora w Radymnie.

 

23.06.2021r.

Ciekawostki

22.06.2021r.

Warto jeść owsiankę

Owies jest nie tylko bogaty w białko, ale również posiada zdrowe aminokwasy. Zjadając na śniadanie owsiankę z mlekiem, dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych mu do funkcjonowania aminokwasów. Jedna porcja płatków owsianych zapewnia naszemu organizmowi:

  • witaminę B6 – która poprawia pamięć i koncentrację, zapobiega występowaniu anemii,
  • witaminę B1 i kwas pantotenowy – które przeciwdziałają zmęczeniu i rozdrażnieniu, korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci,
  • substancje antydepresyjne i likwidujące zły nastrój.

Porcja owsa to również magnez, żelazo, witaminy i źródło błonnika. Udowodniono, że zawierają najwięcej błonnika rozpuszczalnego, tzw. beta-glukanu. Ma on zdolność tworzenia lepkich żeli, które są odporne na działanie enzymów trawiennych.

Wykazuje właściwości prebiotyczne, co oznacza, że jest pożywką dla dobrych bakterii bytujących w jelitach. Ponadto bakterie częściowo rozkładają beta-glukan, co prowadzi do powstania kwasów organicznych, które są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania jelita grubego i układu odpornościowego.

Owsianka na śniadanie lub kolację dostarcza również kwasów tłuszczowych. Owies, ze wszystkich zbóż ma najwięcej tłuszczu, bo aż 7 proc. Tłuszcz ten zawiera bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm sam nie potrafi wytwarzać.

Ich wielką zaletą jest to, że:

  • Zapobiegają powstawaniu zakrzepów,
  • odgrywają dużą rolę w profilaktyce i leczeniu miażdżycy,
  • dbają o nawilżenie skóry,
  • łagodzą podrażnienia,
  • chronią przed nowotworami.

Jak przygotować owsiankę?

  • płatki zalewamy zimnym płynem, co najmniej na 30 minut przed gotowaniem, a najlepiej na noc,
  • do płynu dodajemy szczyptę soli, która wyzwoli słodycz płatków,
  • nasiąknięte płatki doprowadzamy do wrzenia,
  • gotujemy 5 minut od zagotowania,
  • zdejmujemy z ognia i pozostawiamy na 5 minut.

Tak przygotowaną owsiankę można teraz doprawić cynamonem lub kurkumą, dosłodzić miodem lub syropem klonowym, wzbogacić o dodatek świeżych lub suszonych owoców, orzechów i pestek.

21.06.2021r.

Gimnastyka umysłu

Zachęcamy do pobrania i rozwiązania zadania na dziś.

gimnastyka umysłu

21.06.2021r.

Impreza integracyjna.

Serdecznie zapraszamy na imprezę integracyjną, która odbędzie się w zajeździe Smyk w Radymnie dnia 24.07.2021r. Zapisy na zabawę za pomocą wpłaty 45 zł do dnia 30.06.2021r. na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radymnie: 44 1240 2601 1111 0010 9105 7766, lub w kasie Urzędu Miasta. W tytule proszę wpisać imię i nazwisko oraz informację- wpłata na zabawę.

 

17.06.2021r.

Informujemy, że poniedziałkowy (21.06.2021r.) seans filmowy się nie odbędzie.

17.06.2021r.

Harmonogram zajęć stacjonarnych

18.06.2021r.

Mamy możliwość utworzenia drugiej grupy na bezpłatne szkolenie komputerowe.  Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr telefonu – 504 281 835. Zainteresowane osoby nie muszą należeć do Klubu Seniora.

 

17.06.2021r.

Alternatywne zajęcia rękodzielnicze

Zachęcamy do pobrania kolorowanki dla dorosłych umieszczonej w załączniku.

kolorowanka

17.06.2021r.

Swędzidełko :-)

16.06.2021r.

W dniu jutrzejszy 17.06.2021r. odbędzie się spotkanie organizacyjne dotyczące szkolenia komputerowego. Wszystkich chętnych zapraszamy na godzinę 9:00 do Klubu Seniora.

16.06.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Dzisiejsze zajęcia rękodzielnicze malowanie na płótnie o godzinie 10:30 odbędą się w plenerze, obok Klubu Seniora. Zapraszamy.

15.06.2021r.

Czy warto pić wodę z cytryną?

Przygotowanie wody z cytryną jest banalnie proste. Do szklanki wody wystarczy wcisnąć sok z połówki cytryny i zamieszać. Wodę z cytryną zaleca się pić rano, najlepiej tuż po przebudzeniu, ok. pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Aby zauważyć korzystny wpływ na organizm, należy po nią sięgać regularnie przez co najmniej dwa tygodnie. Szklanka wody z cytryną dostarcza jedynie 9 kcal i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%. To smaczny napój i alternatywa dla czystej wody.

  • O poranku pobudza lepiej niż kawa – orzeźwiający smak cytryny może działać pobudzająco. Więcej energii życiowej wynika również z prawidłowego nawodnienia organizmu.
  • Pomaga zachować skórze młody wygląd – witamina C obecna w soku z cytryny to jedna z witamin młodości. Uczestniczy w produkcji kolagenu, poprawia jędrność i napięcie skóry.
  • Chroni przed przeziębieniem – badania pokazują, że dodatkowe dawki witaminy C są skuteczne w ochronie przed infekcjami jedynie w wypadku jej niedoborów w organizmie, co obecnie występuje rzadko. Może jednak działać efekt placebo.
  • Odświeża oddech – wypicie szklanki wody z cytryną pozwala pozbyć się zapachu wyrazistego dania lub alkoholu.
  • Łagodzi zgagę – kwaśny napój może wpływać korzystnie na czynność mięśni zwieracza przełyku i poprawiać ich zamykanie.
  • Pomaga w walce z zaparciami – wypicie na czczo szklanki wody z cytryną pomaga wielu osobom wyregulować rytm wypróżnień.

15.06.2021r.

Będzie coraz cieplej. Nadchodzą upały.

Słońce i letni skwar to nie przelewki. Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy, aby zmienić codzienne nawyki.  W najbliższych dniach nadejdzie podmuch afrykańskiego powietrza. Podpowiadamy jak przetrwać wysokie temperatury.

CO JEŚĆ W UPALNE DNI?

Po wielu chłodnych miesiącach nastało upragnione lato. Ciepłe, a nawet upalne dni sprawiają, że niekiedy jest nam za gorąco.

Co jeść w upalne dni?

Większość warzyw i owoców spożywanych w formie surowej ma właściwości ochładzające. Szczególnie polecane są w okresie letnim następujące produkty:

  • Warzywa: sałata, ogórki, rzodkiewki, brokuły, cukinia, szparagi, seler naciowy
  • Owoce: jabłka, truskawki, arbuzy, melon, pomarańcze, grapefruity, cytryny, limonki, pomidory
  • Strączki i zboża: ryż, mleko sojowe, tofu, pszenica i jej wyroby
  • Inne: algi morskie, mięta, jogurt

Warto także wiedzieć, które produkty rozgrzewają aby nie przesadzać z ich ilością w przypadku uczucia nadmiernego gorąca. Są to:

  • Używki: alkohol, kawa, papierosy,
  • przyprawy: pieprz kajeński, czosnek, imbir, cynamon, gorczyca, (musztarda),
  • Warzywa: marchewka, pietruszka, burak, batat, por, cebula, dynia (szczególnie gotowane)
  • Owoce: daktyle, wiśnie
  • Większość produktów zwierzęcych: jaja, twarde sery, czerwone mięso, drób, tuńczyk, łosoś, krewetki
  • Strączki i zboża: czarna i czerwona fasola, owies, orkisz,
  • Inne: masło

Duże znaczenie dla właściwości termicznych produktów ma sposób ich przygotowania. Długie gotowanie, smażenie, mielenie, tarcie, rozpoczyna proces rozkładania pożywienia na mniejsze fragmenty, co sprawia, że są szybciej trawione dostarczając organizmowi więcej ciepła. Nie poleca się latem spożywania ciężkich posiłków, gdyż powodują ospałość.

14.06.2021r.

Główka pracuje, czyli trening mózgu.

Synonimy i antonimy, rozsypanki i dokańczanie słów czyli czynności, które senior może wykonywać samodzielnie, o dowolnej porze. Mają bardzo duży wpływ na utrzymanie sprawności intelektualnej. Zachęcamy do pobrania zestawów do ćwiczeń.

 Ćwiczenia1

Ćwiczenia2

14.06.2021r.

Wycieczka uczestników Klubu Seniora Krasiczyn – Bolestraszyce – Hnatkowice.

12 czerwca została zorganizowana wycieczka dla uczestników Klubu Seniora – Krasiczyn – Bolestraszyce – Hnatkowice. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem zamku w Krasiczynie. Trasa zwiedzania obejmowała dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne oraz przepiękny park otaczający pałac.

Następnym punktem wycieczki było Arboretum w Bolestraszycach, gdzie wraz z przewodnikiem Seniorzy zwiedzili wyjątkowy ogród botaniczny w którym można było zobaczyć  imponującą kolekcję gatunków roślin w tym rzadkich i ginących przedstawicieli polskiej flory. Aktualnie w Arboretum kwitnie mnóstwo pięknych roślin, dla których warto tu przyjechać – od magnolii, przez piwonie drzewiaste, bzy, azalie, rododendrony i irysy.

Z Bolestraszyc wycieczka udała się do stadniny koni Huculskich w Hnatkowicach, gdzie na Seniorów czekała przejażdżka bryczką oraz ognisko przy wspólnych śpiewach. Cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda oraz wspaniałe nastroje.

 

11.06.2021r.

Harmonogram zajęć stacjonarnych

10.06.2021r.

Alternatywne zajęcia rękodzielnicze

Zachęcamy do pobrania kolorowanki relaksującej dla dorosłych.

e-kolorowanki.eu-Kolorowanka kosz kwiatów

10.06.2021r.

Czereśnie

Czereśnie mają liczne właściwości i wartości odżywcze, mimo że w 80 proc. składają się z wody. Zawarte w nich witaminy, minerały i przeciwutleniacze mają pozytywny wpływ na zdrowie. Czereśnie korzystnie wpływają na stawy i tarczycę. Poprawiają także kondycję skóry.

  • czereśnie na artretyzm

Czereśnie zawierają związek o nazwie cyjanidyna, który u pacjentów z artretyzmem (dną moczanową) może blokować odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego. Poza tym w czereśniach można znaleźć witaminy z grupy B, które również wspomagają leczenie artretyzmu.

  • czereśnie wspomagają pracę serca

Owoce zawierają dużo potasu, który dobroczynnie wpływa na serce, a także pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi.

Czereśnie są także źródłem kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi.

  • czereśnie wspomagają pracę tarczycy

Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (330 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii.

  • czereśnie wspomagają pracę układu pokarmowego

Czereśnie o bardziej kwaskowatym smaku, z uwagi na zawartość kwasów organicznych, regulują pracę przewodu pokarmowego i pobudzają pracę trzustki. Natomiast te słodsze działają łagodząco na przewód pokarmowy i wykazują działanie lekko moczopędne.

  • czereśnie opóźniają proces starzenia

Czereśnie, zwłaszcza czerwone, zawierają przeciwutleniacze. Im ciemniejszy kolor skórki, tym więcej przeciwutleniaczy w owocach.

Przeciwutleniacze to naturalne substancje, chroniące przed nowotworami i spowalniające procesy starzenia się organizmu.

Czereśnie – kalorie, wartości odżywcze

w 100 g:

Wartość energetyczna – 63 kcal
Białko ogółem – 1.06 g
Tłuszcz – 0.20 g
Węglowodany – 16.01 g (w tym cukry proste 12.82 g)
Błonnik – 2.1 g

Witaminy

Witamina C – 7.0 mg
Tiamina – 0.027 mg
Ryboflawina – 0.033 mg
Niacyna – 0.154 mg
Witamina B6 – 0.049 mg
Kwas foliowy –  4 µg
Witamina A – 64 IU
Witamina E – 0.07 mg
Witamina K – 2.1 µg

Minerały

Wapń – 13 mg
Żelazo – 0.36 mg
Magnez – 11 mg
Fosfor – 21 mg
Potas – 222 mg
Cynk – 0.07 mg

Czereśnie – jak wybierać i przechowywać?

  1. Czereśnie nie powinny być uszkodzone ani przebarwione. Jeden nadpsuty owoc może sprawić, że cała partia szybko gnije.
    2. Owoce należy kupować dojrzałe, ponieważ zerwane z drzewa już nie dojrzewają.
    3. Niemyte czereśnie można przechowywać w lodówce do siedmiu dni. Można je też zamrażać. W tym celu należy usunąć ogonki i rozłożyć owoce na folii aluminiowej. Można je przechowywać w zamrażalce maksymalnie10 miesięcy.
    4. Aby wydrążyć czereśnię, wystarczy przeciąć ją nożem na pół i wyjąć pestkę.
    5. Pobrudzone sokiem z czereśni ręce można umyć sokiem wyciśniętym z cytryny, a następnie opłukać ciepłą wodą.

 

09.06.2021r.

Zajęcia rekreacyjno – ruchowe.

Życie na emeryturze nie musi oznaczać zamykanie się w domu! To czas na nowe wyzwania, aktywność fizyczną i hobby. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu jest Nordic Walking dla seniorów. Jej zaletą jest to, że łatwo opanować technikę i nie trzeba uczyć się skomplikowanych ćwiczeń. Jeśli zastanawiasz się co robić na emeryturze – rozpocznij przygodę właśnie z tym sportem.

Zapraszamy na cotygodniowe zajęcia w każdą środę o godz. 17:30 na plac przed Urzędem Miasta.

09.06.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Marzyłeś o zastaniu artystą, ale nigdy nie miałeś na to czasu? Szukasz nowych wyzwań? Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem? Emerytura to idealny okres w życiu, aby wrócić do swoich dawnych pasji lub zdobyć nowe umiejętności. Zapraszamy na cotygodniowe zajęcia rękodzielnicze w każdą środę o godz. 10:30 do Klubu Seniora w Radymnie.

09.06.2021r.

Co pyli na wiosnę??

08.06.2021r.

Sezon truskawkowy w pełni!

Truskawki są bogatym źródłem witaminy C, mają jej więcej niż grejpfrut czy cytryna. Jej niedobór grozi depresją, osłabieniem, bólami mięśni i stawów, a nawet osteoporozą.

Truskawki zawierają również w swoim składzie witaminę A, E oraz witaminy z grupy B). Są też cennym źródłem żelaza, mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, a dodatkowo zawierają niewiele kalorii.

Domowe lody truskawkowe

Czas przygotowania: 30 minut
Czas mrożenia: 6 godzin
Liczba porcji: 1400 ml

Kaloryczność kcal: 165 w 100 ml
Składniki:

  • 500 g truskawek
  • 5 łyżek cukru
  • 250 g serka mascarpone
  • pełna szklanka śmietanki 30 % – 300 g
  • zamrażalnik ustawiony na -15 stopni.

Do rondelka z przygotowanymi już truskawkami wsyp też dwie łyżki cukru. Ustaw średnią moc palnika i zacznij smażyć truskawki z cukrem. W ten sposób gotuj truskawki nie dłużej niż pięć minut i bez przykrywania garnuszka przykrywką.

Po zdjęciu owoców z palnika odstaw je do przestudzenia a następnie do lodówki, do całkowitego schłodzenia.

Szklankę śmietanki, całe opakowanie serka mascarpone oraz trzy łyżki cukru umieść w wysokim naczyniu i odstaw do lodów do schłodzenia.

Naczynie wyjmij z lodówki i od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Krem powinien być gotowy już po 2 minutach ubijania. Masa jest dobrze ubita, gdy zaczyna stanowić opór na mieszadłach miksera oraz po nałożeniu na palec zachowuje strukturę – nie rozlewa się, nie przemieszcza.

Gotowy krem przełóż do wygodnego, szerszego naczynia.

Do kremu dodaj całą zawartość rondelka ze schłodzonymi truskawkami – sok oraz całe owoce.

Wszystko razem wymieszaj łyżką lub chwilę mikserem na niskich obrotach. Jeśli masę lodową przekładasz do jednego pudełka do mrożenia i planujesz podać je całe (po zmrożeniu), to nie musisz mieszać masy w trakcie mrożenia. Ważne jest jednak, by lody porcjować na gałki dokładnie po sześciu godzinach mrożenia. Wówczas idealnie się je nakłada.

Jeśli jednak lody truskawkowe będziesz porcjować później lub wyjmować je okazjonalnie, to polecam przemieszać kilka razy masę w trakcie mrożenia. Pierwsze mieszanie wykonaj po godzinie mrożenia.

Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne.

07.06.2021r.

Seans filmowy

Zapraszamy Seniorów na seans filmowy w każdy poniedziałek o godz. 12.00 do sali kinowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie.

Tilly Dunnage (Kate Winslet), po latach spędzonych w najbardziej ekskluzywnych domach mody w Paryżu, powraca do rodzinnego miasteczka w Australii. Wykorzystując swoją maszynę do szycia i nietuzinkowy talent krawiecki tworzy suknie w stylu haute couture i odmienia życie wielu, dotąd zaniedbanych i pomijanych, kobiet. To jest jej słodka zemsta na tych, którzy w przeszłości ją skrzywdzili.

07.06.2021r.

Gimnastyka dla umysłu

Wykreślanka to zabawa mająca pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i pracę szarych komórek. W czym jeszcze pomaga wykreślanie słów?

– wykreślanki pomagają w nauce koncentracji. Stymulują do skupienia uwagi na wyszukiwaniu słów.

– gra w wykreślanie słów pomnaża zakres słownictwa i pobudza do zapamiętywania nowych słów;

– zabawa w szukanie słów to świetny pomysł dla tych seniorów którzy chcą nauczyć się nowych słów w innym języku. Wykreślanki dla seniorów wspomagają i świetnie uczą nowych słówek;

– wykreślanka dla seniorów to zabawa w deszczowy dzień, kiedy chcemy zabić nudę i szukamy nowych wyzwań do rozwoju;

– wykreślanki dla seniorów pomagają w pracy nad wzorkiem który z wiekiem może płatać figle. To dzięki grze w szukanie słów możemy ćwiczyć nasz wzrok i pobudzać mięsień rzęskowy tak potrzebny do naszego dobrego widzenia;

–  wykreślanki pobudzają pracę mózgu i stymulują szare komórki do lepszej pracy.

A więc do dzieła!

wykreślanka

 

02.06.2021r.

Kurs komputerowy dla Seniorów

Rozpoczynamy zapisy na profesjonalny kurs komputerowy na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym dla Seniorów. Zapewniamy sprzęt, materiały dydaktyczne, catering kawowy. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w Klubie Seniora w Radymnie. Warunkiem zorganizowania zajęć jest zgłoszenie się minimum 10 osób. Zapisy do 08.06.2021r. Zapraszamy!

 

02.06.2021r.

Harmonogram zajęć stacjonarnych na kolejny tydzień

02.06.2021r.

Alternatywne zajęcia rękodzielnicze

Czy próbowaliście już kolorowanek dla dorosłych? Jak się okazuje to nie tylko świetne hobby, ale również źródło wielu korzyści da naszego zdrowia – szczególnie psychicznego:

  1. Pomagają się odstresować,
  2. Aktywują obie półkule mózgowe,
  3. Przywołują przyjemne wspomnienia z dzieciństwa,
  4. Redukują niepokój,
  5. Pozwala na wyrwanie się z codziennej rutyny,
  6. Rozwijają kreatywność.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy do pobrania kolorowanki z załącznika i jej pokolorowania.

kolorowanka

01.06.2021r.

Program wycieczki – Krasiczyn – Bolestraszyce – Hnatkowice – Hodowla Koni Huculskich dnia 12.06.2021r.

  • Wyjazd autokaru z Radymna do Krasiczyna.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Krasiczynie. Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne.I
  • Indywidualne zwiedzanie ogrodu w Krasiczynie – czas wolny.
  • Przyjazd do Bolestraszyc. Oprowadzanie po Arboretum przez przewodnika.
  • Indywidualne zwiedzanie ogrodu – czas wolny.
  • Przyjazd do stadniny koni w Hnatkowicach. Przejazd bryczką.
  • Zakończenie dnia ogniskiem przy śpiewach i tańcach.
  • Powrót do Radymna. Serdecznie zapraszamy!

Godzina i miejsce wyjazdu zostanie podana przed wycieczką.

Osoby zainteresowane prosimy o dokonanie przelewu  30,00 zł  do dnia 04.06. 2021r.

na konto : 44 1240 2601 1111 0010 9105 7766

Istnieje możliwość dokonania wpłaty w kasie Urzędu Miasta od godz. 8:00 do godz. 11:00.

W tytule proszę dopisać: wpłata na wycieczkę (imię i nazwisko wpłacającego) Klub Seniora.

 

01.06.2021r.

Botwina,

czyli młode listki i korzenie buraka ćwikłowego, zawiera dużo witamin, żelaza i wapnia. Zupa z botwinki pobudza apetyt, odkwasza i odtruwa organizm.

Botwina zawiera sporo witaminy A oraz K. Oprócz tego można w niej znaleźć witaminę D, E, C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B6, kwas foliowy i B12). Obfituje także w żelazo, magnez i potas. Ma też całkiem sporo fosforu i sodu.

Botwina dobra na apetyt i nerwy

Burak ćwikłowy, w większym stopniu niż korzeniowy, zawiera dużo witamin, zwłaszcza A i C, żelaza, wapnia. Ze względu na zawartość żelaza jest wskazany szczególnie dla wegetarian.

Botwina pobudza apetyt, koi nerwy. Jest łatwostrawna i odświeżająca, dlatego warto ją jeść podczas infekcji, przeziębień, podwyższonej temperatury.

Zupa botwinka

Botwinka to królowa wiosennych zup.

Składniki:

  • 3 pęczki młodej botwinki
  • 3 młode marchewki
  • 4 młode ziemniaki – 350 g
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 4 jaja ugotowane na twardo – można pominąć
  • mały pęczek koperku
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • 4 łyżki śmietanki 30 %
  • łyżeczka mąki pszennej
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • przyprawy: pół łyżeczki soli, płaska łyżeczka cukru, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu

Botwinka przepis

Trzy średniej wielkości młode marchewki obierz i pokrój w cienkie plasterki. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. W garnku umieść dwie łyżki masła klarowanego lub ewentualnie oleju roślinnego np. z pestek winogron lub ryżowego. Na nagrzany olej wrzuć warzywa i podsmażaj je w garnku bez przykrycia przez dziesięć minut. W tym czasie przygotuj sobie botwinę. Łodygi i liście posiekaj a młode buraczki obierz i pokrój w plasterki oraz jeszcze na pół. Wielkość kawałków zależy od tego jak duże są buraczki.
Poszatkowaną botwinę z buraczkami umieść w garnku z podsmażonymi ziemniaczkami i marchewką. Do garnka wlej też litr bulionu warzywnego lub drobiowego. Całość zamieszaj. Garnek przykryj przykrywką i gotuj botwinkę na małej mocy palnika przez 20 minut. Po tym czasie do botwinki dodaj też: poszatkowany koperek, trzy łyżki soku z cytryny lub limonki, pół łyżeczki soli, płaską łyżeczkę cukru, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu. Zamieszaj ponownie i zagotuj zupę. Na samym końcu wlej śmietankę z mąką. Cztery łyżki śmietanki 30 % wymieszaj w małej miseczce z łyżeczką mąki pszennej. Mieszankę wlej do botwinki najlepiej przez małe, metalowe sitko. Unikniesz w ten sposób ewentualnych grudek mąki. Smacznego!

31.05.2021r.

Maseczka z truskawek

Maseczka z truskawek jest jednym z najlepszych owocowych kosmetyków. Truskawki zmieszane z odpowiednimi dodatkami, np. miodem lub żółtkiem jaj, w szybkim czasie rozświetlą i odżywią naszą cerę.

Sezon truskawkowy to najlepszy czas dla naszej urody. Maseczka z truskawek odżywi skórę, zlikwiduje drobne zmarszczki czy złagodzi objawy trądziku, co czyni ją jedną z najbardziej uniwersalnych maseczek do twarzy. Pamiętaj, aby przed aplikacją wykonać próbę uczuleniową, ponieważ truskawki są częstymi alergenami.

Jakie cenne składniki zawierają truskawki?

  • kwas salicylowy ma właściwości złuszczające, dlatego działa jak bardzo delikatny peeling. Dzięki niemu pozbędziemy się warstwy rogowej naskórka i rozjaśnimy naszą cerę. Usuniemy także piegi, wągry i objawy trądziku;
  • witamina C rozjaśni skórę i doda jej blasku;
  • przeciwutleniacze i witamina A opóźnią proces starzenia się skóry;
  • witaminy z grupy B odżywią naszą skórę;
  • witamina PP dotleni krew i komórki skóry;
  • wapń, fosfor i magnez odkwaszą skórę i przywrócą jej właściwy poziom pH;
  • bromelina odtruje skórę.

Domowe maseczki z truskawek na twarz

  • Cera sucha – zmiksuj truskawki blenderem i zmieszaj z 2 łyżkami miodu, łyżką śmietany kremówki lub ze zgniecionymi bananami. Tak powstała maseczka nie tylko przywróci właściwy poziom nawilżenia, lecz także złagodzi wszelkie podrażnienia skóry.
  • Cera dojrzała – zmiksowane truskawki połącz z łyżką oleju sojowego. Papkę nałóż na twarz na 20 minut. Maseczka rozświetli cerę i delikatnie spłyci zmarszczki.
  • Cera tłusta i trądzikowa – rozgnieć dojrzałe truskawki widelcem i zmieszaj je z ubitym białkiem z jaj. Połóż na twarz na 15-20 min. Następnie usuń z twarzy letnią wodą. Truskawki rozjaśniają i odświeżają cerę, a białko jaj pomaga obkurczyć rozszerzone pory i ustabilizować wydzielanie łoju.
  • Cera zmęczona – zgnieć truskawki z sokiem z cytryny. Maseczka ożywi i rozjaśni cerę.

Kto nie może skorzystać z maseczki truskawkowej?

Z maseczki truskawkowej nie mogą skorzystać osoby uczulone na kwas salicylowy. Z truskawkowej terapii powinny zrezygnować także osoby o cerze naczynkowej.

 

27.05.2021r.

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki lubią wilgotną i pochmurną aurę, ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków, wysoką trawę i rozkładające się roślinne resztki. Niszczą rośliny i korzenie, zostawiając wszędzie charakterystyczny śluz. Ich naturalnymi wrogami są jeże, ropuchy, ptaki i jaszczurki. Ślimaki w ogrodzie szpecą rośliny, wygryzając dziury w liściach i kwiatach, czasem zjadają nawet całe młode okazy. Największe spustoszenie sieją ślimaki nagie: pomrowy i ślinki – które żerują w nocy. Aby zmniejszyć populację ślimaków w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne.

Prawdziwym zagrożeniem są ślimaki nagie, szczególnie gdy jest ich bardzo wiele. Żerują przez cały sezon wegetacyjny, ale największe szkody wyrządzają wiosną, gdy zjadają siewki, delikatne młode pędy, płatki kwiatów. Uaktywniają się między godziną 21 a 1 w nocy, w dzień są ukryte. Jeżeli chcesz wyłapywać je i niszczyć, musisz zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub kapusty, pod którymi te lubiące wilgoć zwierzęta kryją się w ciągu dnia.

Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki.

Warto sadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują, na przykład bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.

Jeżeli chcesz zniechęcić ślimaki do przebywania w ogrodzie należy:

  • nie układać w ogrodzie sterty gałęzi, kamieni, desek, materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed naturalnymi wrogami,
  • kosić trawę i chwasty w ogrodzie i w jego pobliżu, gdyż wszelkie wysokie zarośla i wysoko rosnąca trawa to dobra kryjówka dla ślimaków w ciągu dnia,
  • obniżyć wilgotność gleby przez spulchnianie jej w dni słoneczne – giną wtedy jaja i młode ślimaki (bardzo wrażliwe na suszę). Można też okresowo przesuszyć trawniki, ograniczając ich zraszanie,
  • chronić grządki lub pojedyncze rośliny, rozsypując pasami szerokości 20 cm trociny, igliwie sosnowe, plewy jęczmienne lub żytnie, a nawet suchy piasek zmieszany z popiołem. W ten sposób stworzymy ślimakom barierę nie do przebycia,
  • podlewać ogród rano, bo robiąc to wieczorem, tworzysz ślimakom idealne warunki do żerowania,
  • ściółkować glebę liśćmi narecznicy samczej lub opryskiwać gnojówką z jej liści – zapach narecznicy odstrasza ślimaki,
  • spryskiwać glebę wokół najsilniej atakowanych roślin i ścieżki odwarem z papryki rocznej (1 kg świeżych owoców zalać 10 l wody i gotować godzinę. Odstawić na 48 godzin, przetrzeć przez sito i przecedzić).
  • tworzyć bariery trudne do sforsowania dla ślimaków – przestrzeń wokół roślin lub całych grządek wysypać piaskiem zmieszanym z popiołem (pas szerokości około 20 cm), żwirem o ostrych krawędziach lub gruboziarnistym piaskiem.
  • rozkładać pod koniec lata kłębki bardzo drobnych wiórków drzewnych. W takich miejscach ślimaki zakładają gniazda i składają jaja. Jesienią trzeba ją zebrać i spalić.

27.05.2021r.

Harmonogram zajęć stacjonarnych.

 

27.05.2021r.

Zrób to sam: zapachowe woreczki

Dziś – coś z myślą o szafach i garderobach. Woreczki, dzięki którym utrzymamy w nich ładny zapach.

Woreczki zapachowe

26.05.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Zapraszamy na cotygodniowe zajęcia rękodzielnicze w Klubie Seniora o godz. 10.30.

Przedstawiamy prace z zajęć naszych zdolnych Seniorów.

 

26.05.2021r.

Sezonowe warzywa i owoce..

Czerwiec

25.05.2021r.

Pokrzywa

Po oparzeniu pokrzywą, często słyszymy od wielu osób – „będziesz zdrowy”. Mądrość ludowa może być prawdziwa, bowiem pokrzywa to prawdziwa kopalnia zdrowia! Cenne właściwości pokrzywy wykorzystywane są zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Lecznicze zioło jest także rośliną jadalną.

Pokrzywa zawiera cenne mikroelementy: wapń, magnez, fosfor, żelazo, siarkę, potas, jod, krzem i sód i witaminy: A, C, B2, K1, które odpowiadają za właściwości pokrzywy. Pokrzywa oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego jest środkiem wspomagającym leczenie schorzeń i stanów zapalnych dróg moczowych a także zakażeń bakteryjnych układu moczowego. Właściwości pokrzywy wpływają również na zwężenie naczyń krwionośnych, odprowadzenie złogów żółciowych z dróg przewodów żółciowych, poprawienie pracy wątroby (odtruwa organizm), wzmocnienie żołądka, a także zmniejszenie nadmiernej potliwości. Właściwości pokrzywy to również działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Pokrzywa jest środkiem wspomagającym w leczeniu rożnego rodzaju krwawień. Właściwości pokrzywy pomogą w leczeniu anemii gdyż zwiększają produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Lecznicza roślina poprawia przemianę materii – właściwości pokrzywy będą pomocne przy zwalczaniu biegunek i zaparć. Ze względu na bakteriobójcze właściwości pokrzywy stosuje się przemywanie i okłady z jej liści w leczeniu schorzeń skórnych, ropni, czyraków, trądziku, guzków, stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni. Wyciąg z pokrzywy można stosować jako płukankę do jamy ustnej. Właściwości pokrzywy pozytywnie wpływają na kondycję skóry głowy. Stosowanie pokrzywy w czystej postaci bądź preparatów z dodatkiem tej rośliny pomoże przy łojotoku, lub w problemach z łupieżem. Pokrzywa jest składnikiem suplementów diety na włosy – roślina osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską jedwabistą puszystość.

Młoda majowa pokrzywa jest najsmaczniejsza i ma najwięcej wartości odżywczych. Sezon na zrywanie pokrzywy kończy się kiedy zaczyna kwitnąć, warto wtedy ściąć roślinę – pędy które zacznie puszczać od nowa znów nadają się do zrywania.

Jak zrobić sok z pokrzywy:

Chroniąc ręce rękawiczkami zrywamy młode liście z wierzchołków roślin, płuczemy 2-3 razy w zimnej wodzie aby usunąć kurz i resztki ziemi, osuszamy na ściereczce lub w wirówce do sałaty.

Tak przygotowaną pokrzywę przepuszczamy przez sokowirówkę lub przekręcamy przez maszynkę do mięsa i przecedzamy. Z pół kg pokrzyw otrzymamy 150-250 ml soku.

Sok przechowujemy 2-3 dni w lodówce lub od razu zamrażamy porcje w pojemniczkach na lód.

Pijemy 1 dużą łyżkę (1 kostkę) soku dziennie przez dwa tygodnie (można sam sok, można wymieszany z wodą z cytryną, albo z innym sokiem świeżo wyciskanym). Potem robimy przerwę i kuracje możemy powtórzyć.

Posiekane liście pokrzyw pozostałe po robieniu soku możemy wykorzystać do zielonych koktajli, do przygotowania pokrzywowej zupy, jako dodatek do wypieku chleba, bułek lub zrobić z nich naturalny nawóz do podlewania roślin.

24.05.2021r.

Seans filmowy

Kobieta w oknie.

Kino powraca!

Zapraszamy na cotygodniowe spotkanie z filmem, w każdy poniedziałek o godz. 12:00.

Cierpiąca na agorafobię kobieta zaczyna szpiegować swoich nowych sąsiadów i staje się świadkiem aktu przemocy.

reżyseria

Joe Wright

scenariusz

Tracy Letts

gatunek

Dramat / Kryminał

produkcja

USA

premiera

14 maja 2021 (świat)

24.05.2021r.

Gimnastyka umysłu.

Zapraszamy do pobrania i rozwiązania labiryntu.

labirynt

24.05.2021r.

Zapisy na kurs tańca.

Tworzymy grupę chętnych Seniorów i Seniorki na profesjonalny kurs tańca w Klubie Seniora w Radymnie. Zapisy pod nr telefonu 504 281 835. Gwarantujemy świetną zabawę w gronie sympatycznych ludzi. Serdecznie zapraszamy!

21.05.2021r.

Harmonogram zajęć

20.05.2021r.

Aktywny Senior!

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Stacjonarne zajęcia fitness odbywają się we wtorki i czwartki o godzinie 17:00 w sali rehabilitacyjnej na hali sportowej w Radymnie. Zapraszamy.

linki do ćwiczeń:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 1

20.05.2021r.

Balkonowy warzywniak

Marzą Ci się warzywa z własnych upraw, ale mieszkasz w mieście i działki lub chociaż małego ogródka brak? Może w takim razie masz balkon? Nawet najmniejszą powierzchnię da się zamienić w warzywniak, który pozwoli oddać się niezwykle relaksującemu zajęciu, jakim jest uprawa roślin, a dodatkowo dostarczy świeżych warzyw, owoców i mnóstwo satysfakcji, kiedy zbierzemy pierwsze plony.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jakie warzywa będą odpowiednie do uprawy balkonowej. Tutaj podstawowym kryterium jest ilość miejsca, której będzie potrzebować dana roślina. Możemy zatem od razu odrzucić większe rośliny dyniowate czy kapustne, a także bulwiaste.

W skrzynkach możemy z powodzeniem uprawiać np.:

  • Pomidory
  • Ogórki
  • Paprykę
  • Cebulę
  • Fasolę
  • Sałatę
  • Rzodkiewkę

W sklepach znajdziemy przeróżne odmiany tych warzyw, także takie, które są przeznaczone konkretnie do uprawy na balkonach i tarasach. Możemy kupić gotowe sadzonki lub już teraz zacząć naszą ogrodniczą przygodę i zdecydować się na samodzielne przygotowanie rozsady, czyli wyhodowanie w domu, w mniejszych doniczkach roślin z nasion. W odpowiednim czasie takie rozsady przesadzamy do większych pojemników. Na opakowaniach poszczególnych nasion zazwyczaj znajduje się informacja, kiedy należy je siać do pojemników lub gruntu i kiedy przesadzać rośliny do stałego miejsca.

Gdzie i w czym?

Kiedy już wybraliśmy i zasialiśmy nasze warzywa, czas zastanowić się nad ich dalszym losem. Musimy rozplanować sobie na balkonie miejsce, w którym staną skrzynki lub donice. Idealne warunki do wzrostu będzie dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Takie uprawy najlepiej odnajdą się więc na balkonach południowych, gdzie przez cały dzień będą do nich docierać promienie słoneczne.

Jeśli chodzi o pojemniki, do których trafią sadzonki, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na ich głębokość. Najlepsze będą te mające minimum 40cm wysokości (w niższych skrzynkach ziemia będzie zbyt szybko wysychać). Do tego powinny być odpowiednio ciężkie, ponieważ w przypadku wysokich lekkich doniczek łatwiej o ich przewrócenie. Nie zapominajmy, że ziemia też sporo waży, więc cięższe donice wypełnijmy dopiero po ustawieniu w miejscu docelowym. Dobrze, żeby pojemniki miały otwory w dnie i podstawki. Co do wypełnienia, najlepiej sprawdzi się podłoże do uprawy warzyw, pod które wysypujemy na dnie donicy warstwę drenażu (mogą nim być potłuczone gliniane doniczki).

Kiedy już rozsada trafi do dużych donic lub skrzynek, pozostaje nam pamiętać o dwóch podstawowych zasadach i cieszyć się bujnym wzrostem naszych warzyw:

  • Systematyczne podlewanie – gleba w pojemniku nagrzewa się i wysycha szybciej, więc w zależności od pogody powinniśmy podlewać warzywa nawet codziennie (w czasie upałów), jednak zazwyczaj wystarczy robić to co 2-3 dni, a w chłodniejsze dni rzadziej, ale obficie.
  • Nawożenie – do uprawy balkonowej idealnie sprawdzi się biohumus, którego nie da się przedawkować. Stosujemy go przy każdym podlewaniu, rozcieńczając z wodą.

19.05.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Przypominamy o zajęciach rękodzielniczych, które odbywają się w środy o godz. 10.30 w siedzibie Klubu Seniora w Radymnie. Zapraszamy!

Przedstawiamy prace z ostatnich zajęć.

19.05.2021r.

Lilak pospolity

Lilak pospolity zwany potocznie bzem to naprawdę cudowna roślina. Kwitnie w miesiącu maju i ozdabia swoimi przepięknymi kwiatostanami otoczenie, rozsiewając przy tym słodki, przyjemny zapach. Ciekawe czy zdajesz sobie sprawę, że lilak pospolity oprócz niewątpliwych walorów ozdobnych posiada również właściwości lecznicze? Otóż jego kwiaty, liście, kora a nawet owoce stanowią surowiec leczniczy

Co zatem takiego cennego ukrywa ten wszędobylski lilak pospolity

Otóż można go stosować wewnętrznie i zewnętrznie przy problemach skórnych. Stosowany wewnętrznie:

  • działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, moczopędnie
  • wspomaga odporność organizmu
  • ochrania miąższ wątroby i ją oczyszcza
  • zapobiega i wspomaga walkę z pasożytami oraz grzybami
  • wspaniały na choroby reumatyczne
  • oczyszcza krew
  • odtruwająco

Stosowany zewnętrznie

  • odkaża skórę oraz błony śluzowe
  • wspomaga regenerację
  • działa antyseptycznie

Wskazania do stosowania lilaka pospolitego

Przez jego szerokie spektrum działania lilak z powodzeniem radzi sobie z

  • infekcjami gardła, krtani, oskrzeli
  • zapaleniem spojówek, workami i opuchnięciami pod oczami
  • paradontozą
  • stanami zapalnymi jamy ustnej, aftami
  • chorobami jelit w tym wrzodziejącym zapaleniem jelit czy zespołem jelita drażliwego
  • hemoroidami
  • chorobami pasożytniczymi
  • upławami
  • przeziębieniami
  • kandydozą
  • trądzikiem różowatym, łojotokiem, wypryskami, owrzodzeniami, przebarwieniami skórnymi
  • uelastycznianiem skóry
  • w przypadku odtruwania i oczyszczania organizmu
  • ranami przyspieszając ich gojenie
  • nieżytem przewodu pokarmowego

 

18.05.2021r.

Uczestnikom Klubu Seniora, którzy zdecydowali się pozostać w domu przedstawiamy rozgrzewkę oraz ćwiczenia do indywidualnego wykonania. Pamiętajmy, że codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Rozgrzewka 1

ćwiczenia 3

18.05.2021r.

Awokado

Owoc, który bardzo łatwo zjeść, a w dodatku posiada wiele właściwości leczniczych i wartości odżywczych.

Oto kilka ciekawostek na temat awokado:

1.Jest gatunkiem wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych.

2.Znana i spożywana już 700 lat p.n.e. Pierwotnie uprawiana w południowym Meksyku, później rozpowszechniona na inne kraje.

3.Owoc o kształcie gruszkowatym, okrągłym lub jajowatym. Masa owocu w granicach 100-170 g, zewnętrzna warstwa okrywająca jest gruba, skórzasta, koloru najczęściej zielonego. Miąższ jest tłusty, kremowy. Wnętrze owocu wypełnia duża pestka, która również, po wysuszeniu i sproszkowaniu dostarcza bardzo dużo cennych substancji. Niektórzy twierdzą, że jest bardziej wartościowa niż miąższ.

4.Drzewo awokado dorasta do 24 m wysokości.

5.Wyjątkowo długi jest okres dojrzewania owocu bo wynosi 6-8 miesięcy.

6.Z powodu zawartości persyny w roślinie, awokado jest trujące dla wielu organizmów. Trujące jest dla koni, bydła, kóz, królików, strusi, kur, kanarków, papużek falistych i ryb. Persyna jest grzybobójczą toksyną, którą roślina wytwarza w celu samoobrony. W przypadku awokado najwięcej persyny jest w liściach, korze, skórce i w pestce. Również w miąższu jest jej niewielka ilość.

7.Awokado zawiera wiele cennych substancji korzystnie wpływających na ludzki organizm. Jeną z nich jest kwas oleinowy, który obniża poziom cholesterolu we krwi.

8.Poziom potasu jest wyższy w awokado niż w bananach.

9.Zawiera sporo jednonasyconych kwasów tłuszczowych omega-9. Awokado zawiera cztery razy mniej tłuszczu niż masło.

10.Bardzo korzystna dla zdrowia proporcja nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 występuje w awokado. Z tego względu zwiększona jest przyswajalność likopenu z pomidorów, które powinniśmy jeść łącznie z awokado.

11.Są przeciwutleniaczami, działają przeciw nowotworowo, mają witaminy z grupy B a także witaminy C, E, A.

12.Ze względu na obecność kwasu foliowego są bardzo wskazane dla kobiet spodziewających się dziecka.

13.Regularne spożywanie dostarcza dobrego białka i błonnika. Błonnika jest 7 g w 100 g owocu.

14.Miąższ owoców awokado od wieków traktowany był jako skuteczny afrodyzjak. Liście i korę drzew stosowano w celu obniżenia gorączki i leczenia chorób kobiecych.

15.Awokado ma wiele zastosowań również w kosmetyce. Maseczki na jego bazie są doskonałym sposobem na jędrną, nawilżoną skórę.

16.Pestka awokado zawiera dwukrotnie więcej przeciwutleniaczy niż miąższ i jest źródłem cennego błonnika rozpuszczalnego, będącego sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Szacuje się, że co najmniej 70% aminokwasów zawartych w awokado znajduje się w pestce. Związki fenolowe zawarte w pestce zapobiegają wrzodom żołądka. Jest źródłem cynku, który chroni mężczyzn przed problemami z prostatą. Według naukowców flawonoidy zawarte w pestce hamują rozwój komórek rakowych.

Kanapka z jajkiem, awokado i rzodkiewką

Składniki

2 porcje

  • 1 awokado
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 2 jajka ugotowane na półtwardo
  • kilka rzodkiewek
  • szczypiorek lub bazylia
  • kromki chleba

Przygotowanie

  • Awokado obrać i przekroić na ćwiartki. Pokroić na cienkie plasterki, skropić sokiem z cytryny, doprawić solą i pieprzem. Ułożyć na pieczywie „na zakładkę” i rozsmarować nożem jak masło.
  • Na awokado położyć plasterki jajka oraz rzodkiewki i posypać szczypiorkiem lub poszarpaną bazylią.

Smacznego!

Zajęcia nordic walking

Zapraszamy na pierwsze zajęcia nordic walking chętnych uczestników Klubu Seniora. Start 17.05.2021r. godzina 17.30, plac przed Urzędem Miasta. Poziom podstawowy. Serdecznie zapraszamy!

Kolejna zajęcia odbywać się będą w środy o godzinie 17.30.

17.05.2021r.

Przeworsk

Zajmujący powierzchnię 22 km kwadratowych Przeworsk, jest miastem niewielkim i niezbyt dobrze znanym, ale bardzo ciekawym i atrakcyjnym. Położony bardzo malowniczo, w południowo – wschodniej Polsce, w dorzeczu Mleczki, po części na Podgórzu Rzeszowskim, a po części w Pradolinie Podkarpackiej. Dzięki temu jest Przeworsk ciekawie zróżnicowany pod względem geograficznym, znajduje się tutaj wiele osobliwości świata fauny i flory. Początki miasta sięgają roku 1281 (pierwsza wzmianka o Przeworsku), przez długi czas był on miastem prywatnym, siedzibą magnaterii polskiej. Dzięki lokacji na przecięciu ważnych szlaków handlowych, a także nadanym licznym przywilejom był swego czasu Przeworsk drugim najważniejszym punktem ziemi przemyskiej, przez lata odgrywał rolę ważnego ośrodka życia gospodarczo-społecznego.W Przeworsku zlokalizowanych jest blisko 60 ważnych i ciekawych obiektów zabytkowych m.in. Ratusz, gotyckie klasztory obronne Bernardynów i Bożogrobowców, Pałac Lubomirskich (wraz z zespołem parkowo-pałacowym) oraz jedyny na skalę kraju żywy skansen – Pastewnik. Ze względu na bogatą i burzliwą historię jest on stałym punktem na trasach turystyki kulturowej i krajoznawczej.

17.05.2021r.

Pół godziny dla umysłu

Wykreślanki to zestaw ćwiczeń, który pomaga utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+. Tym razem zadaniem będzie odnalezienie w diagramie słów związanych z muzyką. Powodzenia!

Wykreślanka

17.05.2021r.

Ziołowa apteczka – mniszek lekarski

Powszechnie znamy go jako mlecz, a w późniejszej fazie wzrostu- dmuchawiec. Ta niezwykle popularna roślina, uważana za chwast, porasta pola, łąki, pobocza dróg, trawniki. Mniszek możemy znaleźć niemal wszędzie. I bardzo dobrze, bo wykazuje on szereg zdrowotnych właściwości.

W ziołolecznictwie wykorzystywane są (w zależności od pożądanego działania), kwiaty, liście lub korzenie mniszka lekarskiego. Każda z części rośliny ma inny skład chemiczny, ale w całości zawiera terpeny obniżające poziom cholesterolu i wykazujące działanie detoksykacyjne.

W korzeniu mniszka znajdziemy szczególnie duże ilości garbników oraz inulinę, fitosterole i fenolokwasy. Z kolei liście i kwiaty bogate są we flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy, a także sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B oraz olejek eteryczny.

Zastosowanie:

  • działa przeciwcukrzycowo
  • wspomaga odporność
  • wspomaga trawienie
  • pomocny w chorobach skóry
  • działa moczopędnie
  • wykazuje właściwości przeciwnowotworowe

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z mniszka lekarskiego są choroby nerek, niedrożność i kamica dróg żółciowych, a także ropniak pęcherzyka żółciowego. Ze względu na obecność substancji goryczkowych nie powinny ich stosować również osoby z chorobą wrzodową i nadkwasotą.

Jak każde zioło, tak i mniszek może powodować interakcje z lekami, dlatego przed użyciem wykonanych z niego preparatów, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepisy z wykorzystaniem mniszka lekarskiego:

Syrop z mniszka lekarskiego

1l samych kwiatów wkładamy do garnka i zalewamy 1l wody, po czym gotujemy ok. 15minut. Następnie odstawiamy wywar na dobę w chłodne miejsce. Po tym czasie przecedzamy go przez sito, dodajemy sok z 2 cytryn oraz 1kg cukru. Całość gotujemy na wolnym ogniu, często mieszając aż do uzyskania konsystencji płynnego miodu. Taki syrop działa wspomagająco w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych z kaszlem i bólem gardła. Stosujemy 1 łyżeczkę 2-4 razy dziennie.

Napar z kwiatów mniszka

2 łyżeczki suszonych kwiatów zalewamy wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Napar z kwiatów mniszka obniża poziom glukozy we krwi, więc jest wskazany dla cukrzyków. Należy pić pół szklanki 2 razy dziennie.

Nalewka z mniszka lekarskiego

5 dag kwiatów mniszka oczyszczamy i zalewamy 1l wódki, a następnie wystawiamy na 3 tygodnie w słoneczne miejsce. Następnie odcedzamy, dodajemy 150g miodu akacjowego i mieszamy. Tak przygotowana nalewka powinna dojrzewać co najmniej 6 miesięcy. Nalewka z mniszka lekarskiego wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych oraz zapalenia pęcherzyka żółciowego.

13.05.2021r.

Aktywny Senior

Uczestnikom Klubu Seniora, którzy zdecydowali się pozostać w domu przedstawiamy rozgrzewkę oraz ćwiczenia do indywidualnego wykonania. Pamiętajmy, że codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Rozgrzewka 1

ćwiczenia 3

13.05.2021r.

Alternatywne zajęcia rękodzielnicze

Kolorowanki relaksacyjne z mandalami – to świetny pomysł na regenerację po ciężkim dniu. Nasz sprawdzony przepis na udane popołudnie to: przygotuj kilka kredek, wydrukuj swoje ulubione mandale, zaparz kubek gorącej kawy i zrelaksuj się w pełni!

Kolorowanka do pobrania :

Mandala

13.05.2021r.

Mrówki w domu to mali nieproszeni goście, którzy uwielbiają do nas zaglądać wraz z początkiem lata. Mrówki nie są niebezpieczne, jednak bywają uciążliwe – zwłaszcza jeśli polują w kuchni na rozmaite smakołyki. Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby na mrówki w domu pozwalają natomiast pozbyć się ich szybko, skutecznie i przede wszystkim – naturalnie!

1. Sok z cytryny z wodą

Wyciśnij sok z cytryny i rozcieńcz go z jedną szklanką wody. Miksturę przelej do spryskiwacza i obficie rozpyl tam, gdzie maszerują mrówki.

2. Woda z czosnkiem

Rozgnieć kilka ząbków czosnku, po czym wrzuć je do słoika z wodą i odstaw całość na co najmniej 24 godziny. Po upływie określonego czasu postaw wodę z czosnkiem na gazie i pozwól, aby na wolnym ogniu gotowała się przez około kwadrans. Kiedy mikstura nieco przestygnie, spryskaj obszary, w których gromadzą się mrówki w domu.

3. Skórka pomarańczy

Potniesz skórkę pomarańczową na małe kawałeczki bądź zetrzesz ją na tarce. Następnie rozsyp skórkę tam, gdzie pojawiają się mrówki. Co ciekawe, owady zaniosą skórkę pomarańczową do gniazda, przez co substancja zatruje całe mrowisko.

4. Ziarna ryżu

Wystarczy, że rozsypiesz ryż w miejscach, w których zadomowiły się owady. Mrówki zaniosą ziarna do mrowiska. Z czasem ryż zacznie fermentować i pokryje się pleśnią, która jest dla mrówek wysoce toksyczna.

5. Drożdże

Wystarczy, że zmieszasz ze sobą 100 g suchych drożdży, 100 g cukru i zalejesz jednym litrem wody. Całość odstaw na około godzinę. Po upływie tego czasu rozlej wodę do mniejszych pojemniczków i postaw w miejscach, w których wędrują mrówki.

6. Pieprz czarny

Wystarczy, że szklankę wody zmieszasz z pięcioma płaskimi łyżeczkami pieprzu, po czym przelejesz miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Mieszankę rozpyl w miejscach, w których pojawiają się mrówki.

7. Piołun

Zagotuj 2 litry wody i dodaj garść piołunu. Gotuj ziele przez co najmniej 5 minut, po czym przelej napar do butelki i spryskaj miejsca pojawiania się mrówek.

8. Soda oczyszczona

Aby skutecznie pozbyć się mrówek z domu, wystarczy, że posypiesz sodą oczyszczoną ścieżki, którymi zwykle poruszają się owady.

12.05.2021r.

Plener malarski

Seniorzy Klubu Senior+ wraz z instruktorem w dniu dzisiejszym uczestniczyli w warsztatach malarskich, które odbyły się nad zalewem ZEK w Radymnie. Seniorki podczas spotkania integrowały się, pogłębiały swoją wiedzę i doświadczenie, wymieniały się zainteresowaniami zacieśniając  przy tym więzi. Mamy nadzieję, że warsztaty malarskie i malownicze tereny Radymna zachęcą do przygody z pędzlem i płótnem oraz częstszych spotkań w Klubie.

Piękne prace naszych Seniorów

Pełne ręce pracy i zapału to cechy uczestników Klubu Seniora w Radymnie. Podczas twórczych spotkań Seniorzy mają możliwość zmierzenia się z różnymi technikami  współczesnego rękodzieła. Celem zajęć jest nie tylko promowanie aktywności osób starszych, ale także ich społeczne włączenie, czego odzwierciedleniem są piękne prace stworzone podczas zajęć.

 

 

 

12.05.2021r.

Pół godziny dla umysłu

Wykreślanki to zestaw ćwiczeń, który pomaga utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+. Tym razem zadaniem będzie odnalezienie w diagramie słów związanych z muzyką. Powodzenia!

Wykreślanka 2

11.05.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Stacjonarne zajęcia rękodzielnicze- ,,Malowanie na płótnie” dnia 12.05.2021r. odbędą się w plenerze na nowej plaży ZEK o godzinie 10.30. Serdecznie zapraszamy!

11.05.2021r.

Aktywny Senior

Uwaga zmiany!

Zajęcia fitness dla Seniorów od dnia 11.05.2021r. będą odbywały się we wtorki oraz czwartki o godzinie 17:00 na hali sportowej w sali rehabilitacyjnej w Radymnie.

Uczestnikom Klubu Seniora, którzy zdecydowali się pozostać w domu przedstawiamy rozgrzewkę oraz ćwiczenia do indywidualnego wykonania. Pamiętajmy, że codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Ćwiczenia 2

Rozgrzewka 1

11.05.2021r.

Rabarbar – kilka ciekawostek

  1. Rzewień – to inna nazwa rabarbaru
  2. należy do rodziny rdestowatych podobnie jak gryka z której wytwarzana jest kasza gryczana
  3. jest niskokaloryczny (zawiera 16kcal na 100g)
  4. zawiera sporo witamin i minerałów ale także szczawiany których powinny unikać m.in. osoby chore na reumatyzm
  5. jadalna część rabarbaru ogrodowego to łodyga/ogonek liściowy – sam zielony liść jest niejadalny
  6. rabarbar jest warzywem!
  7. jest byliną a więc rośliną żyjącą i odradzającą się dłużej niż dwa lata
  8. przywędrował do Europy z Chin
  9. ma lekko kwaskowaty, cierpki smak i kolor od zielonego przez różowy do nawet czerwonego – im bardziej czerwony kolor tym mniej kwaśny smak
  10. wykorzystujemy go np. do kompotów, ciast i deserów, tart, przetworów na słodko i na ostro
  11. by podbić jego słodki smak w wypiekach można wymieszać go ze szczypta soli lub szczyptą imbiru albo z posiekanymi suszonymi owocami

Kompot rabarbarowy z jabłkiem i miętą

Składniki: 4 porcje

  • 1 jabłko
  • 4 łodygi rabarbaru
  • 1 litr wody
  • 2 gałązki mięty
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 łyżka cukru lub do smaku

Przygotowanie

  • Zagotować wodę w garnku, dodać pokrojone na kawałki jabłko i rabarbar, doprawić wanilią i cukrem, zagotować. Dodać miętę i gotować przez ok. 2 – 3 minuty, aż owoce będą miękkie, odstawić z ognia i najlepiej przestudzić w garnku.

11.05.2021r.

Aktywny Senior!

Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku. Zwłaszcza w drugiej połowie życia aktywny i sportowy tryb życia pomaga przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w organizmie, które nieuchronnie przynosi postępujący wiek. Ponadto regularne zajęcia sportowe mogą poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów  przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Ćwiczenia 1

Rozgrzewka 1

10.05.2021r.

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum wywodzi się od łacińskiego słowa arbor czyli drzewo. Jest to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym znajdują się kolekcje drzew i krzewów. Arboretum Bolestraszyce położone jest w odległości 7 km na północny wschód od Przemyśla i należy do cennych zabytków przyrody i kultury naszego kraju, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Arboretum w głównej swojej specjalności zajmuje się gromadzeniem w warunkach uprawy ogrodowej rzadkich, zagrożonych i ginących roślin we florze polskiej. Powierzchnia Arboretum w Bolestraszycach wynosi 25 ha, w tym 0,87 ha zajmują stawy. Oprócz tego w Cisowej koło Birczy, znajduje się oddział bolestarszyckiego arboretum o powierzchni 283 ha.

Ogród został założony w roku 1975. Organizatorem i dyrektorem Arboretum był w latach 1975-2001 prof. dr hab. Jerzy Piórecki. Od 2001 roku dyrektorem jest dr Narcyz Piórecki.  Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Na terenie Arboretum znajduje się również dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl.

Obiekty te wraz z ogrodem, układem drogowym i wodnym przeszły w ostatnim ćwierćwieczu XX w. gruntowny remont. Odnowiono i przystosowano na pracownie, sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Murowana stajnia zamieniona została na tzw. dużą oficynę.

Na parterze dworu mieści się obecnie Muzeum Przyrodnicze. Można w nim podziwiać stałą ekspozycję  pod tytułem „Chrońmy ptaki”, prezentującą gatunki rodzime, gniazdujące na terenie naszego kraju.

Atrakcją Arboretum są  stawy. Nad pierwszym, większym i znajdującym się bliżej głównego wejścia, można oglądać ryby i kolekcję lilii wodnych. W okresie kwitnienia lilie wodne budzą zachwyt osób odwiedzających ogród.

W Arboretum można spotkać wiele okazów roślin i krzewów. Rośnie tu 2200 drzew i krzewów; 1200, w tym około 600 rodzimych – roślin zielnych;  180 roślin szklarniowych. Wyodrębniono kilka kolekcji roślin: dendrologiczną, pomologiczną, roślin wodnych i bagiennych, szklarniowych, wrzosowatych, a także roślin biblijnych i użytkowych.

Dzięki występowaniu różnorodnej roślinności ogród umożliwia licznym grupom zwiedzających poznanie kilku tys. różnych gatunków roślin z Polski i ze świata.

Ciekawostką na terenie ogrodu w Bolestraszycach są wiklinowe rzeźby będące pozostałością po corocznych warsztatach wikliniarskich.

W ramach alternatywnych zajęć kącik seniora zachęcamy do obejrzenia filmu pt ,,Bolestraszyce ogród zmysłów”.

10.05.2021r.

Ciekawostki

Bociany

Bociany to jeden z nieodłącznych elementów wiosennego krajobrazu w Polsce. Co roku z utęsknieniem wypatrujemy ich przylotu, żeby niedługo później móc z ciekawością dziecka zerkać do gniazd w poszukiwaniu młodych osobników. Zwykle bociany docierają do Polski w drugiej połowie marca, jednak jest to zależne od warunków atmosferycznych i w przypadku przedłużającego się chłodu, ten czas ulega przesunięciu.

  • Bocian z powodzeniem mógłby być symbolem naszego kraju – co czwarty bocian świata gniazduje w Polsce.
  • Bocian może mieć do około 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł nierzadko przekracza dwa metry.
  • Na Podlasiu mieści się Dwór Pentowo, który wraz z przyległym miasteczkiem Tykocin zyskał miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Na tym stosunkowo niewielkim terenie znajduje się obecnie blisko czterdzieści gniazd regularnie zajmowanych przez bociany i ta liczba regularnie rośnie. To największe skupisko bocianów w Polsce.
  • Bocianie gniazda są ogromne i bardzo ciężkie – z roku na rok rozbudowywane przez ptaki mogą osiągnąć wagę nawet dwóch ton i szerokość dwóch metrów.
  • Z tego powodu “dzikie” gniazda są bardzo kłopotliwe. Ptaki budują swoje gniazda na dachach domów czy stodół, nierzadko też na słupach linii energetycznych, które mogą zostać uszkodzone przez tak ciężkie konstrukcje. Żeby gniazdo nie stanowiło zagrożenia, w okresie zimowym podnosi się je i mocuje pod nim specjalny podest, który stabilizuje całość i odpowiednio rozkłada ciężar gniazda.
  • Bocian jest ptakiem dość “małomównym”. Najbardziej znanym odgłosem, jaki wydaje, jest klekot, który powstaje przez kłapanie dziobem. Poza tym dorosłym ptakom zdarza się syczeć, ale jest to cichy, słabo słyszalny dla człowieka dźwięk.
  • Mimo że bociany-rekordziści dożywają ponad dwudziestu lat (a odnotowano nawet osobniki, które przekroczyły trzydziestkę), to za średnią długość życia bociana przyjmuje się 8-9 lat.
  • Bociany są mięsożerne. Żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami: od owadów (chrząszcze czy koniki polne), przez dżdżownice i pijawki, aż po kręgowce. Najbardziej gustują w żabach, ale mniejszymi gadami i gryzoniami również się zadowolą. Okazjonalnie zdarza im się również jeść ryby i ptaki.
  • Chociaż nie wyglądają na prawdziwie drapieżne ptaki, zdarza im się upolować większe zwierzęta, jak łasice czy zające.
  • Te ptaki spędzają w Afryce raptem jakieś dwa miesiące. Mimo wszystko migracja jest dla nich opłacalna, ponieważ w okresie zimowym w naszym klimacie nie znalazłyby wystarczającej ilości pożywienia – większość zwierząt, które wchodzą w skład ich menu w zimie hibernuje.
  • Mimo powszechnego przekonania, że bociany łączą się w pary na lata, są monogamiczne tylko w czasie jednego sezonu lęgowego. Po usamodzielnieniu się piskląt rodzice się rozdzielają i następnego roku tworzą pary z innymi partnerami.

 

06.05.2021r.

Kolorować każdy może…

Czy próbowaliście już kolorowanek dla dorosłych? Jak się okazuje to nie tylko świetne hobby, ale również źródło wielu korzyści da naszego zdrowia – szczególnie psychicznego:

  1. Pomagają się odstresować,
  2. Aktywują obie półkule mózgowe,
  3. Przywołują przyjemne wspomnienia z dzieciństwa,
  4. Redukują niepokój,
  5. Pozwala na wyrwanie się z codziennej rutyny,
  6. Rozwijają kreatywność.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy do pobrania kolorowanki z załącznika i jej pokolorowania.

e-kolorowanka

06.05.2021r.

Śmiech to zdrowie

Śmiech to świetne ćwiczenie dla przepony, brzucha, gardła, twarzy i ramion. Kiedy się śmiejemy, zwiększa się natlenienie we krwi, co wspomaga proces zdrowienia, poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne przy powierzchni skóry (dlatego śmiejąc się często jesteśmy czerwoni na twarzy). Śmiech wzmacnia naszą odporność, pomaga spalić kalorie oraz obniżyć tętno. Nie trzeba też wspominać, że śmiech stymuluje tzw. „hormony szczęścia”, czyli endorfiny, które rozładowują napięcie i wprowadzają nas w świetny nastrój.

Naszym uśmiechem sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe, które unoszą kąciki ust oraz okrężne oka, które powodują zmarszczki w kącikach oczu. W naturalnym uśmiechu nie tylko unoszą się kąciki ust, ale także kurczą się mięśnie wokół oczu.

Robert Provine stwierdził, że śmiejemy się ponad trzydziestokrotnie częściej, gdy jesteśmy w towarzystwie innych osób, niż kiedy jesteśmy sami. Odkrył również, że nasz śmiech mniej wiąże się z samymi dowcipami, a bardziej z budowaniem związków. Jedynie 15 procent naszego śmiechu ma swoje źródło w śmieszności dowcipu.
Śmiech jest zaraźliwy. Kiedy obdarzasz kogoś uśmiechem, to osoba odwzajemnia się tym samym.

Czy wiesz, że…

* Uśmiech wykorzystuje od 5 do 53 mięśni twarzy.
* Kobiety śmieją się częściej niż mężczyźni.
* Uśmiech jest bardziej atrakcyjny niż makijaż.
* Endorfiny, które są uwalnianie przez mozg podczas śmiechu, mają podobny skład chemiczny do morfiny i heroiny.
* Według brytyjskich naukowców 1 uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady.
* Istnieje około 19 typów uśmiechu.
* Kłamcy uśmiechają się mniej od ludzi mówiących prawdę.
* Dorosły śmieje się średnio 15 razy dziennie, a dziecko w wieku przedszkolnym 400 razy.
* Uśmiech jest uniwersalną oznaka radości w każdej kulturze.

05.05.2021r.

Witamina D, witamina słońca..

Nasze ciało w naturalny sposób wytwarza witaminę D, gdy wystawiamy się na oddziaływanie promieni słonecznych. Wystarczy jedynie 15 minut dziennie, aby jej wpływ był zauważalny przez nasz organizm. Z kolei w okresie jesienno-zimowym jest to znacznie utrudnione, dlatego warto ją suplementować.

Witamina D przede wszystkim odpowiada za regulację wchłaniania wapnia i fosforu. Ułatwia również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Witamina D jest niezbędna w okresie wzrostu i rozwoju kości i zębów, dlatego tak ważna jest jej suplementacja od najwcześniejszych dni naszego życia. Witamina D wspomaga również pracę takich układów jak układ mięśniowy czy nerwowy, ponieważ stanowi ona materiał budulcowy tkanek miękkich. Pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów, a także w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

Ciekawostka

Okazuje się, że witamina D wcale witaminą nie jest. Jest to prohormon, który może być wytwarzany przez ludzki organizm. Dochodzi do tego w wyniku przekształcania cholesterolu w momencie oddziaływania promieni słonecznych na naszą skórę.

Pigułka słońca, ale co z pożywieniem?

Witamina D dostępna jest w takich produktach jak: śledzie, makrele, łosoś, tuńczyk, jajka, mleko, śmietana czy masło. Grzyby oraz drożdże też zawierają witaminę D. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować ją z posiłkiem tłuszczowym, bo tylko w taki sposób jest wchłaniana przez nasz organizm.

Witaminę D powinny przyjmować osoby starsze oraz kobiety w trakcie i po menopauzie. Wraz z wiekiem dochodzi w naszym organizmie do nieuniknionej utraty masy kostnej, co znacznie osłabia nasze kości. Dodatkowo zalecane jest unikanie słońca przez osoby w podeszłym wieku co prowadzi do tego, że witamina D nie jest tak samo wytwarzana w naszym organizmie, jak w przypadku osób młodszych.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami specjalistów wskazane jest przyjmowanie witaminy D przez cały rok. W okresie od maja do września zalecane piętnaście minut kąpieli słonecznej w godzinach 10-15 jest do spełnienia. Należy tylko pamiętać o odsłonięciu rąk i nóg, a także o nieużywaniu przez ten krótki czas kremów z filtrem UV.

Z kolei w okresie jesienno-zimowym zaleca się suplementację witaminy D według wyżej wspomnianych dawek

 

04.05.2021r.

Zdrowy styl życia

Zalety spacerowania, czyli 5 powodów, dla których warto iść na spacer

  1. Wzmacnia serce

Spacery zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym. Osoby po 60, które regularnie spacerują, mogą przywrócić swoim tętnicom kondycję nawet sprzed kilkunastu lat. Lepsza sprężystość tętnic, to lepszy przepływ krwi i prawidłowe jej ciśnienie, a co za tym idzie, poprawa pracy serca. Podczas intensywnego marszu mięsień sercowy pompuje więcej krwi. Wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału.

  1. Przeciwdziała osteoporozie

Spacery znalazły się na czele listy najlepszych ćwiczeń oporowych, mających zbawienny wpływ na gęstość kości.

  1. Wspomaga odchudzanie

Już po kilku tygodniach umiarkowanego wysiłku osoby odchudzające się poczują pierwsze efekty. W odróżnieniu od joggingu, dynamiczny spacer nie obciąża stawów ani kręgosłupa, pozwala za to spalić porównywalną liczbę kalorii. To idealna forma ruchu dla walczących z nadwagą.

  1. Wzrost energii

Podczas spaceru lub marszobiegu organizm jest lepiej dotleniony. To sprawia, że przybywa nam energii. Ludzie spacerujący są ogólnie bardziej sprawni od tych, którzy unikają ruchu. Lepiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami i rzadziej łapią infekcje.

  1. Poprawa nastroju

Wzrost energii wpływa na poprawę samopoczucia, chroni przed stanami chronicznego zmęczenia i wahaniami nastroju. Regularny wysiłek – nawet w dawce tak umiarkowanej – może wyleczyć z bezsenności, rozładować stres, a nawet zapobiec depresji.

Od czego zacząć?

Trening zaczynamy od półgodzinnych spacerów w tempie 5 km/h. Gdy organizm przyzwyczai się do takiego wysiłku, możemy przejść do marszobiegu (walkingu) w tempie 7 km/h.

Poruszamy się naturalnie, zgodnie z wymogami anatomii. Pamiętajmy o luźnym, wygodnym stroju i sportowym obuwiu.

04.05.2021r.

Ciekawostki

Co jeść w maju? Warzywa i owoce sezonowe.

 

29.04.2021r.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Seniorów do zrobienia prostego koszyka na drobiazgi ze sznurka i kartonu.

Link do instrukcji poniżej:

koszyk

29.04.2021r.

Maj..

Maj jest piątym miesiącem w roku, ma 31 dni. Ten miesiąc jest środkiem wiosny, kwitną wtedy kwiaty, drzewa i krzewy, budzą się do życia owady. Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca wywodzi się od bogini Mai, matki boga Merkurego. Jedna ze starych legend mówi, że Bóg Ojciec w maju stworzył świat. Natomiast według ludowej tradycji, środek miesiąca maja (od 12 do 15 maja) powinien być zimny, deszczowy a nawet mroźny (tzw. trzej ogrodnicy i zimna Zośka).

Święta majowe

1 Maj: Święto Pracy
2 Maj: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 Maj: Święto Trzeciego Maja (konstytucji 3 maja), Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
4 Maj: Dzień Strażaka
5 Maj: Dzień Europy
8 Maj: Dzień Bibliotekarzy
15 Maj: Dzień Rodziny
19 Maj: Dzień Dobrych Uczynków
26 Maj: Dzień Matki
31 Maj: Światowy Dzień bez Papierosa

Przysłowia i powiedzenia

Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi.
Deszcz majowy, chleb gotowy.
Gdy kukułka w maju, spodziewaj się urodzaju.
Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
W maju jak w gaju.
Wesoło w maju ze słowikiem w gaju.

MAJ w ogrodzie – Kalendarz Prac Ogrodniczych

  • SADZIMY ROZSADY WARZYW I ZIÓŁ
  • SADZIMY ROŚLINY BALKONOWE / RABATOWE
  • NAWOZIMY RÓŻE
  • ZAKŁADAMY TRAWNIKI
  • WYSIEWAMY KWIATY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
  • PRZYCINAMY PRZEKWITNIĘTE KRZEWY LIŚCIASTE
  • OCZYSZCZAMY CEBULE KWIATOWE
  • SADZIMY ROŚLINY OZDOBNE I OWOCOWE DONICZKOWE

 

28.04.2021r.

Aktywny Senior!

Aktywnym Seniorom przypominamy o zajęciach fitness, które odbywają się w poniedziałki i środy o godzinie 17:00 w sali lustrzanej pod Urzędem Miasta w Radymnie.

28.04.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Zapraszamy na stacjonarne zajęcia rękodzielnicze- Malowanie akwarelami na płótnie – dnia 28.04.2021 r. o godz. 10:30 do Klubu Seniora.

28.04.2021r.

Ciekawostki

10 ciekawostek o kawie – będziesz zaskoczony!

  • Kawa odkryta przez etiopskiego pasterza?

Stara legenda o kawie głosi, że odkrył ją młody, etiopski pastuszek Kaldi. Otóż pewnego dnia miał on zauważyć bardzo dziwne zachowanie owiec, które podekscytowane skakały po całym pastwisku. Kaldi postanowił odkryć tajemnicę zwierząt – okazało się, że chętnie podjadają one czerwone owoce z pobliskiego drzewa. I tak oto pasterz poznał kawę, która na kolejne tysiące lat stała się najbardziej cenionym na świecie napojem.

  • Szukasz sposobu na szczupłą sylwetkę? Sięgnij po kawę!

Okazuje się, że kawa to nie tylko wspaniały smak i świetny sposób na zachowanie bystrego umysłu. Otóż kofeina skutecznie podkręca metabolizm, dzięki czemu zbędne kilogramy znikają szybciej. Ponadto ma ona działanie termogeniczne, stymulując procesy spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo kofeina pozwala zachować optymalny poziom energii i zapobiega jej spadkom, dzięki czemu rzadziej sięgamy po niezdrowe słodkie przekąski.

  • Picie kawy zaraz po przebudzeniu to błąd

Każdy Twój poranek wygląda tak samo – budzisz się i pierwsze kroki kierujesz do kuchni, gdzie przygotowujesz ogromny kubek mocnej kawy? Okazuje się, że to wcale nie jest niezbędne, ponieważ nasz organizm potrafi samodzielnie zmobilizować się do działania zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak za sprawą kortyzolu, którego poziom podnosi się po pierwszym sygnale budzika – jego ilość w organizmie jest podwyższona przez pierwsze godziny po przebudzeniu, dlatego warto wykorzystać ten naturalny mechanizm i zaczekać chwilę z pierwszym kubkiem kawy.

  • Kawa jako źródło witamin?

Kawa to nie tylko świetny sposób na pobudzenie. Okazuje się, że jej ziarna mają też sporo witamin. Już jeden kubek kawy dostarczy Ci witaminy B2 i B5, a także niacyny, potasu, magnezu i manganu. Dodatkowo – wbrew wielu mitom – rozsądne ilości kawy wcale nie działają odwadniająco.

  • Kawa dla ciała, kawa dla duszy

Od pewnego czasu popularnością cieszy się nowy gatunek sztuki – Latte art. Dzieli się ona na dwa typy. Pierwszy, free pouring, polega na tworzeniu wzorów przy pomocy spienionego mleka. Drugi natomiast, etching, to rysowanie zaawansowanych wzorów, włącznie z trójwymiarowymi. Kto wie, może kolejnego ranka i Ty odkryjesz w sobie kawowego artystę?

  • Najdroższa kawa świata to…?

Kopi Luwak! Jej cena to nawet 100 złotych za filiżankę. Ziarna tej kawy wydobywane są z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który każdego dnia zjada starannie wyselekcjonowane ziarna. Dzięki procesom trawiennym kawa traci gorzki smak i zyskuje zupełnie nowy, o wiele lepszy smak. Tego typu ziarna trafiają przede wszystkim do Japonii i USA, jednak w Polsce również mają swoich zwolenników.

  • Roczne spożycie kawy

Okazuje się, że obecnie wypijamy nawet 80% kawy więcej, niż kilkanaście lat temu. Przeciętne, roczne spożycie w Europie wynosi 160 litrów na osobę, natomiast w Polsce jedna osoba zużywa około 3,5 kilograma kawy w ciągu roku. Najwięcej kawy piją Finowie – potrzebują prawie 13 kilogramów kawy rocznie!

  • Kawa jest owocem

Zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę jest kawa? Owocem! Te okrągłe, soczyste owoce kawowca przypominają nieco duże wiśnie. Kiedy kolejnym razem ktoś powie Ci, że powinieneś spożywać więcej owoców, masz w zanadrzu gotową odpowiedź – każdego dnia piję przynajmniej trzy filiżanki kawy!

  • Kofeina to dobre wsparcie dla sportowców

Wiele osób, które trenują na siłowni, przed rozpoczęciem ćwiczeń sięga właśnie po kawę. Napój ten zauważalnie podnosi wydolność fizyczną, usuwa oznaki zmęczenia i sprawia, że trening jest o wiele bardziej intensywny. Ponadto wiele odżywek przedtreningowym zawiera w sobie właśnie kofeinę!

  • A co najważniejsze… nic nie łączy nas tak, jak kawa!

Niezależnie od tego, czy jest to niedzielna kawa w łóżku, czy może szybka kawa w biurze przy ekspresie do kawy, pełny kubek czarnego aromatycznego napoju to najlepszy pretekst do rozmowy. Spotkania przy kawie, wspólne wyjścia na dużą latte, pierwsze randki czy rodzinne obiady – to właśnie tutaj kryje się cała magia kawy. Nic nie łączy nas bardziej niż ten niezwykły napój, bez którego żaden dzień nie byłby taki sam!

27.04.2021r.

Ciekawostki

Czas na szparagi…

Szparagi mają liczne właściwości i wartości odżywcze, a przy tym mało kalorii. Szparagi mogą zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów i odchudzają. Ponadto szparagi są jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Sprawdź, jakie jeszcze działanie zdrowotne mają szparagi.

Szparagi – witaminy i składniki mineralne

Szparagi są dietetyczne, ponieważ 100 dostarcza tylko ok. 22 kcal. Mimo niskiej kaloryczności i zawartości 95 proc. wody szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych, takich jak:

  • kwas foliowy,
  • witaminy C i witamina E oraz beta-karoten
  • asparagina
  • wapń, fosfor, potas
  • glutation
  • błonnik
  • inulina

Szparagi – właściwości zdrowotne

  • szparagi obniżą ciśnienie, poziom cholesterolu, wzmocnią serce

Szparag jest także źródłem roślinnych steroli. Rola żywieniowa fitosteroli związana jest z ich zdolnością do obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

  • szparagi na infekcje dróg moczowych

Szparagi mają właściwości moczopędne, dlatego są polecane w przebiegu infekcji dróg moczowych. Zawarta w szparagach asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. W dietach oczyszczających zaleca się picie wody pozostałej po ugotowaniu szparagów.

  • szparagi dobre na wzrok

Szparagi są skarbnicą beta-karotenu, który nie tylko wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, lecz także pracę oczu. Witamina A, w którą jest przekształcany beta-karoten, jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka.

Ponadto beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku. Udowodniono również, że może hamować rozwój kseroftalmii (zespół suchego oka).

Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca.

 

Szparagi z jajkiem

Szparagi smażone to super prosty sposób na pyszny i piękny posiłek przygotowany w bardzo krótkim czasie. Warto skorzystać z sezonu na szparagi i rozkoszować się smakiem zielonych i białych szparagów.

Czas przygotowania: 10 minut
Czas smażenia : 15 minut
Liczba porcji: 4

Kaloryczność kcal: 267 w jednej porcji

Składniki:

  • pęczek młodych zielonych szparagów – 500 g
  • 4 jajka sadzone
  • 2 łyżki masła
  • duży ząbek czosnku
  • garść siekanego koperku
  • po pół łyżeczki soli i pieprzu

Wybieraj jak najświeższe i cienkie szparagi. Takich szparagów nie trzeba obierać. Są bardzo smaczne i błyskawicznie miękną w trakcie obróbki termicznej.

Szparagi z jajkiem

Pęczek młodych i cienkich szparagów umyj delikatnie pod zimną, bieżącą wodą. Osusz je na ręczniku papierowym. Na rozgrzanej patelni rozpuść masło. Ząbek czosnku pokrój w grubsze plasterki i chwile podsmażaj z obu stron. Czosnek zdejmij na miseczkę, by dodać go już na talerzu razem ze szparagami i jajkiem sadzonym. Na nagrzaną patelnię z masłem czosnkowym wyłóż szparagi. Szparagi smaż do 15 minut na średniej mocy palnika. Już po 10 minutach możesz sprawdzić, czy są wystarczająco miękkie. W trakcie smażenia szparagów, lub po ich usmażeniu przygotuj jajka sadzone smażone na maśle.

Szparagi posól na sam koniec smażenia. Przełóż je na cztery talerze. Na każdą porcję wyłóż jajko sadzone. Danie oprósz dodatkowo świeżo mielonym pieprzem i posyp koperkiem. Nie zapomnij o plasterkach czosnku zdjętych z patelni na samym początku.

Smacznego!

26.04.2021r.

Aktywny Senior!

Aktywnym Seniorom przypominamy o zajęciach fitness, które odbywają się w poniedziałki i środy o godzinie 17:00 w sali lustrzanej pod Urzędem Miasta w Radymnie.  Uczestnikom Klubu Seniora, którzy zdecydowali się pozostać w domu przedstawiamy rozgrzewkę oraz ćwiczenia do indywidualnego wykonania.  Pamiętajmy, że codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 1

26,04,2021r.

Zamek w Krasiczynie – perła renesansu na Podkarpaciu

Zamek w Krasiczynie z przełomu XVI i XVII wieku jest jednym z cenniejszych zabytków architektury renesansowo- manierystycznej w Polsce. Przez wiele stuleci klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu zacnych, polskich rodów magnackich tj.: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów- Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów.

Przypominamy, że kina nadal pozostają zamknięte, dlatego w ramach alternatywnych zajęć zachęcamy do obejrzenia filmu pt. „Zamek w Krasiczynie”.

 

26.04.2021r.

Ciekawostki

Herbata jest, obok kawy najpopularniejszym napojem. Pijemy ją o każdej porze dnia i nocy, do posiłków i między nimi. Poznaj dwanaście ciekawostek dotyczących herbaty:

  • Herbata nie zawiera kalorii, a więc nie tuczy. Można ją więc pić w dowolnych ilościach.
  • Kiedy herbata po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, można ją było kupić wyłącznie w aptekach…
  • W niektórych krajach herbata to także jedzenie. W Birmie nie tylko można kupić jadalne liście zielonej herbaty, ale kiszona herbata (nazywana Laphet) uważana jest za przysmak.
  • Napar herbaciany stanowi również substancję barwiącą stosowaną w kosmetyce. Zmieszany z henną daje piękną, złocisto-kasztanową barwę, bardziej zbliżoną do naturalnego koloru włosów niż sama henna.
  • Herbata pochodzi z jednej rośliny, Camellia Sinensis, ale uprawiana jest ona w wielu różnych krajach, o różnych uwarunkowaniach geograficznych i klimatycznych, na różnego rodzaju glebie. Wszystkie te naturalne czynniki mają wpływ na finalny smak herbaty.
  • Niegdyś w szkockich górach wróżki wróżyły z układu liści herbacianych w kubku porannej herbaty. Liście ułożone w kotwicę oznaczały podróż, w kota – zdradę, drzewo – powodzenie. Wróżby dotyczyły najbliższego dnia.
  • Legenda głosi, że herbatę odkrył w 2737roku p.n.e. chiński cesarz Shennong. Podczas, gdy cesarz pił przegotowaną wodę wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka liści herbaty… tak powstała 1 herbata na świecie.
  • Wiele osób uważa, że zielona herbata odstrasza komary. Jeśli pijemy zieloną herbatę, to nasza skóra wydziela ją także przez skórę.
  • Na całym świecie wypija się dziennie aż 3 000 000 000 filiżanek herbaty.
  • W Wielkiej Brytanii można kupić herbatę dla psów. Jest nie tylko smaczna, ale ma również właściwości zdrowotne. Niestety sporo trzeba za nią zapłacić, ale czego nie robi się dla ukochanego pupila?
  • W  niektórych częściach Tybetu oraz Mongolii herbata ciągle jest środkiem płatniczym, używanym w handlu wymiennym.
  • Profesjonalni rzeczoznawcy oceniający herbatę wąchają ją, sprawdzają jej smak po zaparzeniu, a niektórzy nawet wsłuchują się w odgłos liści potrząsanych w garści, by sprawdzić, czy są suche.

22.04.2021r.

W ramach zajęć alternatywnych rękodzielniczych zachęcamy do zrobienia prostego breloka.

Instrukcja poniżej:

Jak zrobić breloczek na klucze z korka

22-04-2021r.

Ciekawostki

Co jeść w kwietniu? Warzywa i owoce sezonowe.

 

21.04.2021r.

Jak przetrwać przesilenie wiosenne.

Kiepskie samopoczucie, wahania nastrojów, osłabienie – to typowe objawy przesilenia wiosennego. Ma je ponad połowa z nas, ale nie każdy wie, że można sobie z nimi skutecznie radzić. Za nami pierwsze tygodnie wiosny. Słoneczne dni z wyższą temperaturą sprawił, że na własnej skórze poczuliśmy przyjemny powiew nowej pory roku. Zmiany widać na ulicach i w garderobie. Ubieramy się lżej. A jak na pierwsze wiosenne promienie słońca i oznaki przesilenia reaguje nasz organizm?

Przesilenie wiosenne – objawy

Najczęstszym objawem jest osłabienie. Do tego dochodzą:

  • brak energii
  • bóle głowy
  • wahania nastrojów
  • senność
  • brak apetytu.

Lekarze podkreślają, że przesilenie wiosenne nie jest chorobą. To raczej walka naszego organizmu o odzyskanie równowagi po zimie.

Przesilenie wiosenne bardziej daje się we znaki osobom, które:

  • są przewlekle chore, szczególnie mają problemy z układem krążenia
  • dochodzą do siebie po zabiegach
  • ciężko pracują i nie mają czasu na odpoczynek.

Przyczyny:

Główną przyczyną przesilenia wiosennego są skoki temperatury oraz niedostateczna ilość światła słonecznego w okresie zimowym. Zmienna pogoda, wiatry i złe samopoczucie może również wynikać z niedoboru składników odżywczych (np. witamin czy błonnika) i źle zbilansowanej diety oraz braku ruchu.

Przesilenie wiosenne – jak sobie radzić?

Po pierwsze odpoczynek

Wbrew pozorom nasz organizm bardzo go potrzebuje. Dobrze zrobi nam choćby popołudniowa drzemka. Wystarczy kwadrans, żeby poczuć się lepiej i nabrać sił na dalszą część dnia. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze położenie się spać. Godzina snu więcej pozwoli zregenerować się naszemu organizmowi. Nie zawsze chwila relaksu musi oznaczać sen. Co więcej, specjaliści radzą, żeby sztucznie nie wydłużać snu. Powinniśmy spać tyle ile potrzebujemy. W naładowaniu baterii i aktywnym odpoczynku na pewno pomoże wysiłek fizyczny.

Po drugie ruch na świeżym powietrzu

Spacer w parku, spokojna jazda na rowerze lub rolkach, ćwiczenia na siłowni „pod chmurką”. Nawet niewielka aktywność fizyczna na zewnątrz pozwoli szybciej wrócić do formy na wiosnę. Jednak nie przesadzajmy z intensywnością. Stopniowo i powoli przyzwyczajajmy nasz organizm do większego wysiłku. Ruszając się, nie zapominajmy o zbilansowanej diecie i zdrowych posiłkach na talerzu.

Po trzecie dieta

Koniecznie wzbogać swój jadłospis o warzywa i owoce. Zrób to nie tylko teraz, w czasie przesilenia wiosennego, ale sięgaj po nie regularnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jedzenie przynajmniej 0,5 kg warzyw i owoców każdego dnia. Pamiętaj, że dostarczają one Twojemu organizmowi wielu cennych witamin, które zwiększają odporność. Efekt? Chorujesz mniej i rzadziej odwiedzasz gabinety lekarskie.

 

20.04.2021r.

W roli głównej – Czosnek Niedźwiedzi!

Czosnek niedźwiedzi to roślina z podrodziny czosnkowych. Zazwyczaj rośnie kępami na dużych powierzchniach, osiąga wysokość od 20 do 50 cm, kwitnienie rozpoczyna w maju. Ze względu na łagodny zapach może być stosowany w kuchni jako zastępnik czosnku pospolitego. Naturalne obszary występowania czosnku to Europa, Turcja i Kaukaz. W Polsce całe połacie dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego można spotkać w lasach Puszczy Białowieskiej, lecz również w Sudetach i Karpatach. Należy jednak pamiętać, że roślina ta znajduje się pod częściową ochroną, a jej zrywanie w lesie jest zabronione.

Czosnek niedźwiedzi uprawiany jest z nasion lub cebul. Ta pierwsza metoda jest trudniejsza i nawet przy odpowiednich staraniach nie zawsze przynosi efekty. Nasiona czosnku niedźwiedziego należy wysiewać jesienią lub wiosną po wcześniejszym przemrożeniu.

Uprawę czosnku z cebul uznaje się za łatwiejszą. Cebule zakopujemy na głębokość kilku centymetrów (6-8), a pierwsze liście powinny pojawić się wczesną wiosną.

Czosnek niedźwiedzi wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi stanowiska zacienione, nieodpowiednie dla innych roślin.  Będzie dobrze rósł na przykład pod koronami drzew i dużymi krzewami. Jest całkowicie mrozoodporny.

Czosnek niedźwiedzi ma wiele zalet w stosunku do swojego udomowionego kuzyna. Został uznany nawet za „roślinę roku” w 1992 roku przez Stowarzyszenie Ochrony i Badań Europejskich Roślin Leczniczych. Warta uwagi jest jego wysoka zawartość składników odżywczych, w tym przede wszystkim potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu. Imponuje on również pod względem zawartości witamin: witaminy A, witaminy C i witamin z grupy B.

  • Do głównych zalet czosnku niedźwiedziego, poza jego wartością kulinarną, należą właściwości zdrowotne, które objawiają się po jego spożyciu. Czosnek niedźwiedzi zawiera większe ilości przyjaznych dla serca składników: alliiny i adenozyny, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom cholesterolu.
  • Badania przeprowadzone przez profesora Holgera Kiesewettera w klinice uniwersyteckiej w Hamburgu w Niemczech wykazały, że jeden gram czosnku niedźwiedziego przyjmowany codziennie może poprawić krążenie krwi.
  • Dziki czosnek nie tylko chroni serce i oczyszcza krew, ale także usprawnia trawienie, co pomaga w różnych dolegliwościach, od chorób skóry po problemy żołądkowe i wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
  • Dzisiejsze ziołolecznictwo poleca również dziki czosnek jako środek wzmacniający żołądek, a także w stanach, w których wymagane jest poprawienie się przepływu żółci i zwiększenie oddawania moczu. Może być stosowany do łagodzenia skurczów i walki z otyłością.
  • Czosnek niedźwiedzi, podobnie jak jego bardziej znany kuzyn, to naturalny antybiotyk, pomagający w zwalczaniu wielu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Antyoksydanty obecne w czosnku niedźwiedzim zadbają o piękny wygląd skóry.
  • Jako zioło lecznicze dziki czosnek można pić jako herbatę, przyjmować jako macerowany olej (na przykład w oliwie z oliwek) lub jeść na surowo albo w wersji suszonej w sałatkach i kanapkach.

Kilka prostych przepisów na świeży czosnek niedźwiedzi

Zatem jak wykorzystać czosnek niedźwiedzi? Sposobów jest bardzo dużo. Najbardziej aromatyczne i smaczne są świeże liście. Są świetnym dodatkiem do twarogów, masła, czy nawet żółtego sera. Liście czosnku myjemy, osuszamy i dość drobno siekamy. Mieszamy z białym serem, np. z dodatkiem pokrojonej rzodkiewki, i gotowe. Posiekane drobno liście można też wymieszać z masłem (warto dodać też liście bazylii lub natkę pietruszki) i mamy kolejne pyszne „smarowidło” – do chleba, a jeszcze lepiej – grzanek.

Liście czosnku niedźwiedziego doskonale smakują też w połączeniu z jajkami, czy serem żółtym. Wystarczy jajka ugotowane na twardo oraz żółty ser zetrzeć na tarce, dodać posiekane liście i nieco majonezu lub jogurtu naturalnego.

Oczywiście liśćmi czosnku można też posypać kanapkę z niemal dowolnymi składnikami, albo dodawać je do sałatek. W sałatkach dobrze sprawdzają się także kwiaty, które dają dodatkowy efekt dekoracyjny (trzeba tylko pamiętać, że są ostrzejsze niż liście).

Makaron z czosnkiem niedźwiedzim

Ale czosnek niedźwiedzi można wykorzystać też do przygotowania dań obiadowych. Jednym z najprostszych jest makaron z czosnkiem niedźwiedzim. Występuje on w dwóch podstawowych wersjach. W pierwszej z nich liście czosnku (niezbyt grubo posiekane) podsmaża się chwilę na oliwie, dodając nieco soli i pieprzu. Osobno ugotowany makaron odcedzamy i wrzucamy na chwilę na patelnię z czosnkiem. Przekładamy na talerz, posypujemy parmezanem i gotowe. Druga wersja to „niedźwiedzie” pesto.

Pesto z czosnku niedźwiedziego

Ponieważ jednak to świeży czosnek jest najlepszy, polecamy przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego. Jego przygotowanie wymaga nieco więcej pracy, ale można go zrobić jednorazowo więcej, bo to również dobry sposób na przechowanie czosnku niedźwiedziego. Nadmiar przekładamy do małych słoiczków lub pudełeczek i przechowujemy w lodówce (można też zamrozić).

Umyte i osuszone liście drobniutko kroimy. Na suchej patelni podprażamy  – do wyboru (może też dowolna mieszanka): orzeszki piniowe, pestki słonecznika, pestki dyni, orzechy włoskie. Uprażone siekamy, mieszamy z czosnkiem, dodajemy nieco oliwy i starty parmezan. Wszystko razem dokładnie ucieramy lub blendujemy (przy blenderze nie trzeba wcześniej bardzo rozdrabniać liści i orzechów). Można dodać nieco soku z cytryny. Podajemy np. z ulubionym makaronem lub pieczonymi ziemniakami,można też jeść z pieczywem.

Zupa-krem z czosnku niedźwiedziego

Z czosnku niedźwiedziego można też ugotować zupę-krem. Potrzebne będą: 1-2 cebule, 4-5 ziemniaków, ¾ litra bulionu (najlepiej warzywnego), ok. 150 g liści czosnku niedźwiedziego (mniej więcej pęczek).

Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażamy na klarowanym maśle lub dobrym oleju, dodajemy pokrojone w grubą kostkę ziemniaki. Obsmażamy je przez kilka minut, pamiętając o mieszaniu. Wlewamy bulion i gotujemy, aż ziemniaki zmiękną. Dodajemy grubo posiekane liście czosnku i gotujemy jeszcze chwilę (ok. 2 minut). Następnie całość miksujemy na krem. Podajemy z grzankami.

Inne sposoby na czosnek niedźwiedzi

Jeśli jesteśmy amatorami czosnkowego smaku i mamy do dyspozycji sporo liści, możemy przygotować je jak szpinak. Wystarczy lekko poddusić i jeść np. skropione sokiem z cytryny lub sosem winegret. Można to potraktować jako dodatek do dania głównego lub przystawkę.

Czosnkiem niedźwiedzim można też przyprawiać mięsa (szczególnie duszone), a jeśli macie cierpliwość – liście czosnku można wykorzystać zamiast kapusty do owinięcia mini gołąbków.

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi

Ponieważ czosnkiem niedźwiedzim możemy się cieszyć przez stosunkowo krótki czas, warto pomyśleć o jego przechowywaniu. Najlepszym sposobem jest mrożenie liści – całych lub posiekanych. Można też przygotować opisane wyżej pesto. Łatwiejszym sposobem jest zalanie posiekanych liści oliwą. Najlepiej włożyć je do małych pojemników i przechowywać w lodówce.

19.04.2021r.

Aktywny Senior

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Stacjonarne zajęcia fitness odbywają się w poniedziałki i środy o godzinie 17:00 w sali lustrzanej po Urzędem Miasta. Zapraszamy.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 5

19.04.2021r.

W ramach zdalnych zajęć – seans filmowy – zapraszamy do wirtualnego spaceru po rzeszowskich piwnicach.

Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” w Rzeszowie – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu (ul. Słowackiego 26), natomiast wyjście – przy Rynku 12 (od ul. Baldachówka). Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów.

Decyzja o utworzeniu podziemnej trasy turystycznej zapadła w 1994 roku, choć idee jej powstania sięgają lat 80. XX wieku. Wcześniej, bo w latach 60. i 70. XX wieku w rzeszowskich piwnicach prowadzone były przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej prace zabezpieczająco-konserwatorskie. Natomiast prace górnicze, mające na celu połączenie ze sobą podziemnych pomieszczeń rozpoczęto w 2000 roku. W kwietniu 2001 roku trasa została udostępniona zwiedzającym. Miała ona wówczas 213 metrów długości i wiodła przez 34 pomieszczenia (piwnice i korytarze). Trasa rozpoczynała się wówczas przy Rynku 12, wejście od ul. Baldachówka (obecne wyjście), a kończyła – przy Rynku 19, w sąsiedztwie Domu Polonii. Jej administratorem było Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
W 2004 roku zapadła decyzja o realizacji II etapu budowy trasy podziemnej; inwestycja ta wiązała się z przebudową głównej płyty Rynku. W wyniku prac prowadzonych w latach 2005-2007 trasa wydłużyła się o kolejne 156 metrów. Ponowne jej otwarcie miało miejsce w grudniu 2007 roku.

Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Wiedzie pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie – najwęższe miejsce na trasie (70 cm). W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także – w Korytarzu Herbowym – herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa

http://www.wirtualne-podziemia.erzeszow.pl/

19.04.2021r.

Gimnastyka umysłu

Wykreślanka

J J H L U O C I E A I A
E K P K M F E O K K K I
O C C E L W K T L R I J
K H H Z K H I S E B N C
F A Ł C B T M D R B O L
S Ł R Ą E I A N S U R B
U K W P Z J S Ś R C A I
C A C B A P Y Z E Y K S
H E R B A T N I K L A K
A P E R P K K C A O M W
R M A R K I Z A R P P I
Z Z Ł W U Z E T K A Ł T

 

BAJADERKA
BEZA
BISKWIT
BISZKOPT
CHAŁKA
EKLER
HERBATNIK
KARPATKA
KRAKERS
MAKARONIKI
MARKIZA
PĄCZEK
PETITKA
PTYŚ
SUCHAR
WUZETKA

15.04.2021r.

Warsztaty rękodzielnicze

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Państwa do stworzenia podkładek pod talerze.

Szczegóły w instrukcji.

Podkładki z liny jutowej pod kubki i talerze

15.04.2021r.

Ciekawostki

Koty

  1. Większość dorosłych kotów nie może pić mleka, gdyż koty z reguły tracą zdolność trawienia laktozy wówczas, gdy zaczynają jeść stałe pokarmy – aktywność laktazy, enzymu rozkładającego laktozę, maleje począwszy od 8 tyg. życia kotów. Miseczka mleka krowiego może wywołać silną biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha, doprowadzając do groźnego dla życia odwodnienia.
  2. Koty nie mają obojczyka, dzięki czemu mogą wcisnąć się w każdy otwór, przez który przechodzi ich głowa.
  3. Koty wykorzystują swoje wąsy by sprawdzić, czy przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą.
  4.  Koty mają trzy powieki – trzecia jest zwykle widoczna w rogu oka w postaci malutkiego trójkącika jasnej (białawej lub lekko różowej) tkanki. Zapobiega wysychaniu oka i połowicznie przymyka się wtedy, gdy kot jest chory.
  5.  Dzięki temu, że w kocim uchu są aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego (u ludzi jest ich tylko 6), kot może poruszać każdym uchem osobno i niezależnie od siebie obracać je aż o 180 stopni.
  6.  Nie ma dwóch identycznych kocich nosów – każdy z nich jest tak unikalny, jak u ludzi linie papilarne i daje inny odcisk.
  7. Koty mogą dosłownie „smakować” zapachy, mają bowiem dodatkowy, szósty zmysł: połączenie węchu i smaku. Zawdzięczają go tzw. organowi Jacobsona, który umieszczony jest w górnej części podniebienia – gdy kubki smakowe na języku wyczują cząsteczki zapachu, organ Jacobsona wysyła do mózgu impulsy neurologiczne.

14.04.2021r.

Aktywny Senior

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Dzisiejsze stacjonarne zajęcia fitness są odwołane.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 4

14.04.2021r.

Zajęcia rękodzielnicze

Zapraszamy chętnych uczestników projektu na zajęcia rękodzielnicze w każdą środę o godz. 10.30 do Klubu Seniora w Radymnie.

14.04.2021r.

Ciekawostki o roślinach

  • NASA na podstawie zdjęć Ziemi potwierdziło, że przybyło zielonych areałów. Niewiele, bo o niecałe 5%.
  • Krajami, które najbardziej zzieleniały w ciągu ostatnich kilku lat są Chiny i Indie.
  • Dąb (z niewiadomych przyczyn) jest gatunkiem drzewa najczęściej uderzanym przez pioruny.
  • Miłorząb (z niewiadomych przyczyn) nie bywa trafiany przez pioruny.
  • Nie da się utopić nasion żurawiny – z powodu znajdujących się wewnątrz owocu powietrznych komór.
  • Najszybciej rosnącą rośliną świata są bambusy, które każdego dnia przyrastają nawet o metr.
  • Trzy najzieleńsze miejsca na Ziemi to: Dolina Vezasca w Szwajcarii, Arashiyama bambusowy gaj w okolicach Kyoto/Japonia, Tijuca w Rio de Janeiro/Brazylia.
  • Wanilia, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie normalnego życia, to owoc orchidei – Vanilla planifolia.
  • Kwiatostany słoneczników kierują się i naśladują wędrówkę słońca w ciągu dnia. W dni pochmurne, kiedy brakuje im przewodnika, zdarza się, że kierują słoneczne “twarze” ku sobie.
  • Pszczołom, znurzonym intensywną pracą, zdarza się drzemnąć w kwiatowym kielichu.
  • Przeciętna truskawka ma na swojej powierzchni ok. 200.
  • Co ciekawe, truskawka to jedyny owoc, którego nasiona znajdują się na zewnątrz, a nie w środku owocu.
  • Drzewa to najdłużej żyjące organizmy naszej planety.
  • Zapach świeżo skoszonej trawy ma właściwości skutecznie redukujące stres.
  • Największa bazylia osiągnęła zachwycającą wysokość ponad…3m!
  • Rośliny nie lubią hałasu. Ogranicza ich rozwój i pogarsza kondycję.

13.04.2021r.

Zdalnie kulinarnie

Bruschetta z pomidorami

Typowa włoska przystawka, składająca się z grzanki posmarowanej czosnkiem i oliwą. W wersji klasycznej podawana jest z pomidorami pokrojonymi w kostkę i bazylią lub cebulką. Pomysł na lekką kolację lub weekendowe śniadanie.

 

Kuchnia: Włoska

Całkowity czas przygotowania:

ok. 30 minut

 

Ilość porcji: ok. 4
Trudność: łatwe
Koszt: niski

 

 

Składniki:

  • 1 ciabatta (w zastępstwie długa bułka pszenna lub bagietka)
  • 3- 4 pomidory
  • 3 ząbki czosnku
  • zielona cebulka (dymka), szczypiorek lub bazylia
  • oliwa z oliwek
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Ciabattę pokroić na kromki.
  2. Czosnek obrać. Jeden ząbek czosnku przekroi wzdłuż na pół (lub 3 części) i natrzeć nim kromki. Pozostałe ząbki czosnku przecisnąć przez praskę.
  3. Pomidory naciąć delikatnie od góry na krzyż, zalać wrzątkiem do przykrycia, pozostawić na kilkanaście sekund, a następnie przełożyć do zimne wody. Obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Dodać drobno pokrojoną cebulkę, przeciśnięte ząbki czosnku i łyżkę oliwy. Przyprawić solą i pieprzem. Odstawić na bok.
  4. Kromki ułożyć na blasze do pieczenia i skropić oliwą z oliwek. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół) ok. 10- 15 minut lub podpiec przy ustawieniach grilla.
  5. Pomidory rozłożyć na jeszcze ciepłym grzankach.

13.04.2021r.

Ciekawostki o wodzie

Czy wiesz, że:

  • Zaledwie 0,1 % wody na Ziemi nadaje się do picia
  • Woda wpływa na efektywność fizyczną i umysłową
  • Dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 l wody – ma to bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie
  • Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele
  • Człowiek może żyć bez pożywienia ok. 40 dni, natomiast bez wody zaledwie do 7 dni
  • Każdy z nas zużywa średnio około 130 l wody dziennie
  • Polska należy do krajów o najskromniejszych zasobach wody w Europie

Ciekawostki o wodzie

  • 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody
  • Około 2,5 miliarda ludzi, nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, stanowi to prawie 40 % całej światowej populacji
  • Ziemia to zamknięty system, tzn., że rzadko traci zasoby wodne. Taka sama ilość wody występuje dziś, jak i milion lat temu
  • Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele,  a utrata 3% powoduje ból głowy i osłabienie
  • Waga, którą gubimy po ćwiczeniach fizycznych jest wagą wody, a nie tkanki tłuszczowej
  • Każdego dnia tylko z wydychanym powietrzem tracimy od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej
  • Woda w okresie zimowym, ochładzając się, oddaje ciepło zgromadzone w okresie letnim
  • woda stanowi największy ilościowo składnik masy ciała  człowieka. U dorosłych stanowi ok.70% ogólnej masy ciała, a u niemowląt nawet 85%

12.04.2021r.

Wirtualny spacer

…po skansenie w Sanoku

 

Skansen w Sanoku należy do największych na wolnym powietrzu muzeów w Europie. Jest to pierwsze pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Zwiedzając wirtualnie sanocką atrakcję turystyczną można podziwiać zgromadzone tam zabytki w scenerii aż czterech pór roku! Dokładna wirtualna eksploracja skansenu to zajęcie na co najmniej jeden dzień i skuteczne zabicie nudy. Dla tych, którzy mają nieco mniej czasu jest także opcja szybkiej prezentacji. Wirtualny spacer po skansenie to także wspaniałe narzędzie, by zaplanować zwiedzanie w realu i wybrać najbardziej interesujące obiekty z siedmiu sektorów (Łemkowie, Bojkowie, Dolinianie, Sektor Naftowy, Sektor Dworski, Pogórzanie Zachodni, Pogórzanie Wschodni). Nie zapomnijcie też zajrzeć na Rynek Galicyjski.

https://muzeumbudownictwaludowego.wkraj.pl/html5/index.php?id=83116#83116/0

12.04.2021r.

Gimnastyka umysłu

Zagadki słowne

Zabawa w akronimy.

Utwórz z pierwszych liter podanych imion słowo lub skrót, na przykład: Anna, Łukasz, Olga, Mateusz, Sławomir – słowa: masło lub słoma.

  • Katarzyna, Tadeusz, Krystian, Ola, Elżbieta
  • Anna, Magdalena, Gabriel, Eugeniusz, Izabela, Lucjan
  • Janusz, Olga, Celina, Kasper, Euzebiusz, Natian, Ryszard, Anna, Cyprian, Adrian, Natalia, Tadeusz

Zabawa w znajdowanie ukrytych wyrazów.

W poniższym ciągu liter znajdź ukryte słowa, na przykład: ponweapiesuwy2dv

Khehebj34asdyskotekahadsjh2sadljsfryzjerakskajs jadsjaskinonsdj jasywtrweliterahwh sjds82jsd7okularykqwjstółjesufitladkl7apteka jasjabłko27jsuq wpncvbakołdracaoernarzuta mksdk posnd73mcnsaolejjsdhaksiążkas jdj8mąkaiurw desky3programjatwsalapw8 jsuqprękazasłonaporęcziw82jkaj 9jwqpancpaszcvkrzesłopwpająkmzpwparasol9msw

 

08.04.2021r.

Przybornik krawiecki.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy seniorów do zrobienia własnych niepowtarzalnych przyborników krawieckich.

Instrukcja wykonania w linku:

Przybornik krawiecki

08.04.2021r.

Ciekawostki

Jak prać ubrania by służyły nam jak najdłużej?

Kilka podstawowych zasad dotyczących prania:

  •           Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu czystej pralki! Problem ze źle wypłukanym praniem lub nieprzyjemnym zapachem ubrań to najczęściej wina zabrudzonego dozownika lub/i nie wyczyszczonego bębna! Warto w zależności od ilości prania przepłukać bęben “pranie na pusto” przy najwyższej temperaturze co najmniej raz na trzy miesiące.
  •           SORT przed praniem ubrania dzielimy na 4 rodzaje: białe, kolorowe, ciemne oraz takie, które możemy prać jedynie ręcznie.
  •           Jeśli właśnie wróciliśmy z podróży lub też prania uzbierało się naprawdę dużo z innego powodu, doskonale byłoby podzielić ubrania ze względu na barwy: czerwone z czerwonymi, pastele z pastelami itp. Dzięki czemu barwniki dłużej utrzymają swą trwałość.
  •           Nie wkładaj do jednej pralki ubrań bardzo zabrudzonych z ubraniami wymagającymi jedynie odświeżenia.
  •            Zawsze pierz osobno: koce, dżinsy (pamiętaj o zasuwaniu zamków), pościel.
  •            Ubrania pierz zawsze na lewej stronie.
  •            Delikatną bieliznę pierz w specjalnym woreczku.
  •            Czytaj etykiety – to podstawa! Poniżej mini ściąga:

 

07.04.2021r.

Aktywny Senior

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

ćwiczenia 3

Ciekawostki

Znaczenie kolorów.

  1. Czerwony

Kolor czerwony należy do barw ciepłych. Był uważany za kolor królewski. Jest uważany za barwę symbolizującą władzę. Kolor czerwony oznacza także ogień, płodność i odwagę. Kolor czerwony jest kojarzony z miłością i seksualnością. Kolor czerwony mówi o potrzebie aktywności fizycznej i emocjonalnej. Kolor czerwony symbolizuje witalność.  Może informować także o słabym krążeniu krwi oraz niskim ciśnieniu. Kolor czerwony pomaga walczyć z depresją,  jest idealny dla osób, które są zmęczone i ospałe.

2. Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy również jest ciepły. Działa zdecydowanie przeciwdepresyjnie. Dzięki niemu można przywrócić radość, dodać otuchy i podnieść na duchu. Znaczenie koloru pomarańczowego jest bardzo istotne w podnoszeniu własnej wartości, dążeniu w osiągnięciu celu oraz poprawie nastroju. Kolor pomarańczowy symbolizuje bezpieczeństwo.

3. Żółty

Kolor żółty jest informacją, że potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem oraz dążymy do rozładowania problemów, które leżą w naturze psychicznej. Kolor żółty wybierają osoby, które odczuwają lęk przed samotnością. Może informować o problemach z układem pokarmowym, które są spowodowane stresującym trybem życia. Kolor żółty symbolizuje szczęście, radość, bogactwo. Kolor żółty sprawia, że szybciej zapamiętujemy informacje.

4. Zielony

Kolor zielony symbolizuje problemy emocjonalne. Osoby, które wybierają ten kolor, potrzebują skupić uwagę na sobie. Zielony symbolizuje nadzieję, harmonię, wolność i szczęście, energię. Kolor zielony uspokaja, wycisza i pozwala się zrelaksować.

5. Niebieski

Znaczenie kolorów niebieskich informuje nas o potrzebie dokonań, możliwości tworzenia czegoś innowacyjnego, oryginalnego. Wybieramy niebieski ponieważ chcemy, aby ludzie nas doceniali i dostrzegali naszą kreatywność i mądrość. Niebieski uspokaja. Dzięki niemu czujemy się bezpiecznie. Łatwiej nam zaufać np. instytucjom, które używają niebieskiego koloru. Utożsamiamy kolor niebieski ze stabilizacją, mądrością, wiedzą i zrozumieniem.

6. Czarny

Osoby, które wybierają czarny kolor koncentrują się na sobie. Kolor czarny to także kolor smutku i izolacji. Jest to także kolor ekskluzywny, formalny. Sugeruje władzę, wyższość i godność. Kolor czarny może uspokajać i wyciszać. Dodaje także pewności siebie.

7. Biały

Kolor biały wpływa na zmysł intuicji, ochrania przed negatywnymi emocjami. Kolor biały poprawia samopoczucie. Biel oznacza czystość, niewinność, dziecięcą beztroskę. Oznacza lekką zachłanność na życie i żądzę przestrzeni.

Znaczenie kolorów – chromoterapia

Chromoterapia (koloroterapia) jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, która polega na skupieniu wzroku pacjenta na odpowiedniej barwie. Chromoterapia może uspokajać, relaksować, a także pobudzić. W zależności od różnych barw możemy mieć więcej chęci do życia oraz być większymi optymistami. Koloroterapia była stosowana już wiele lat temu w Egipcie, Chinach oraz Indiach. Jest to bardzo bezpieczna metoda lecznicza, która może dopełniać inne metody leczenia.

 

06.04.2021r.

Pieczona chrupiąca ciecierzyca

Jeżeli szukasz prostego i sprawdzonego przepisu pyszną i ciekawą przekąskę, pieczona chrupiąca ciecierzyca będzie strzałem w 10! Tak przyrządzona ciecierzyca na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Pieczona chrupiąca ciecierzyca

06.04.2021r.

Ciekawostki

 

02.04.2021r.

Radosnego Alleluja!!!

Dzieląc się jajkiem w te piękne święta,
życzymy samych radości.
Niech będzie zdrowie,
niech będzie szczęście,
dobrobyt niech u Was gości.

Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa
staje się źródłem siły, mocy i wiary
na każdą chwilę dnia.
Cudownych Świąt Wielkiejnocy

życzą

pracownicy Klubu Senior+

oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radymnie.

 

01.04.2021r.

Wyniki konkursu na ,,Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną”.

Rozstrzygnięcie konkursu było dla nas prawdziwą radością, nie ukrywamy jednak, że jury nie miało łatwego zadania. Wszystkie prace były kolorowe, piękne, staranne i pomysłowe. Dlatego decyzją jury wszyscy uczestnicy zajęli jednogłośnie I miejsce.

 

01.04.2021r.

Stroiki Wielkanocne

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy do zrobienia prostych ozdób Wielkanocnych.

Instrukcja w załączniku poniżej.

Stroiki Wielkanocne

01.04.2021r.

Ciekawostki

31-03-2021r.

Aktywny Senior!

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów  przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń, które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 2

31.03.2021r.

Tradycje Wielkanocne

Tradycje wielkanocne w Polsce sięgają początków XIV wieku. Łączą w sobie obrzędy ludowe związane z przemianami w przyrodzie i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wśród najbardziej lubianych polskich tradycji wielkanocnych wyróżnić trzeba pisanki i święcenie pokarmów w koszyczku. Ale zwyczajów związanych z Wielkanocą jest o wiele więcej.

Koniec czterdziestodniowego postu, budząca się do życia przyroda oraz zwycięstwo Jezusa nad śmiercią sprawiają, że Święta Wielkanocne są szczególnie oczekiwane i uroczyście obchodzone. Tradycje wielkanocne różnią się w zależności od regionu, ale z pokolenia na pokolenie są niezmiennie kultywowane.

Wielkie porządki

Koniec zimy i zbliżające się święta były doskonałą okazją do zrobienia wielkich porządków. Uczestniczyli w nich wszyscy domownicy. Mężczyźni porządkowali gospodarstwa. Sprzątano i malowano domy. Dziewczęta robiły świąteczne dekoracje i przyozdabiały izby.

Obecne przedświąteczne porządki mają inny wymiar. Co prawda nie ma już kopcących pieców i nie trzeba „bielić” ścian, ale też wymagają udziału całej rodziny. Kolorowanki wielkanocne wykonane przez dzieci sprawiają, że święta są jeszcze weselsze.

Pisanki i kraszanki

Malowanie i zdobienie jajek to jedna z najstarszych tradycji wielkanocnych. Już starożytni Persowie obdarowywali swoich bliskich na znak przyjaźni jajkami malowanymi na czerwono. Pisanki są symbolem pomyślności i przebudzenia do życia. Rysunki wielkanocne na pisankach były najczęściej charakterystycznymi motywami ludowymi dla danego regionu.

Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa, zwana kiedyś ,”Kwietną” lub „Wierzbową” rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu święcimy w kościele palmy. Te tradycyjne, wykonane są z gałązek wierzbowych (gałązki wierzbowe powinny być zerwane w Środę Popielcową i włożone do wody, aby do Niedzieli Palmowej się rozwinęły), przyozdobione zielonym bukszpanem i suchymi kwiatkami. Dawniej poświęconą palmą „biło” się lekko domowników na szczęście. Palmy umieszczone nad drzwiami lub za obrazem chroniły przed burzą i ogniem.

W Wielka Środę w niektórych regionach Polski odbywało się „Topienie Judasza”. Słomianą kukłę symbolizującą Judasza wleczono przez całą wieś, obrzucając kamieniami. Na koniec, wrzucano ją do wody i topiono.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej biskup obmywa nogi dwunastu kapłanów (na pamiątkę obmycia nóg swoim uczniom przez Jezusa). Pod koniec mszy ogołocony zostaje ołtarz i milkną dzwony (do czasu zmartwychwstania).

W Wielki Piątek na pamiątkę ostatniej wędrówki Jezusa na Golgotę odbywają się uroczyste Drogi Krzyżowe, zakończone złożeniem ciała do grobu. Tradycyjnie straż przy grobie pełnią strażacy, harcerze, żołnierze. Wiernych w tym dniu obowiązuje ścisły post. Dawniej w Wieli Piątek urządzano „pogrzeb żuru i śledzia”. Po okresie długotrwałego postu w dole zakopywano uprzykrzone postne potrawy. W niektórych regionach zakopywano również garnek z popiołem symbolizującym smutek. Śledzie były też katowane i przybijane do drzewa.

Wielka Sobota jest dniem, w którym podczas nabożeństwa święci się wodę, ogień i cierń. Dawniej wodą spryskiwano domostwo, co miało przynieść pomyślność. Do ognia wrzucano leszczynę, a popiół rozsypywano przy pierwszej orce, co wróżyło dostatek. W Wielką Sobotę święcimy pokarm, który spożywamy przy świątecznym śniadaniu. Koszyki wielkanocne przystrojone bukszpanem, tradycyjnie muszą zawierać baranka (symbol zmartwychwstałego Chrystusa), jajka (symbol rodzącego się życia), chleb (symbol ciała Chrystusa, ale też dobrobytu i pomyślności), chrzan (który symbolizuje gorycz męki Pańskiej), sól (istota prawdy), ser (który jest symbolem pojednania człowiek z naturą) oraz babkę (symbol umiejętności). Wszystkie prace związane z przygotowaniem świąt powinny być ukończone przed poświęceniem pokarmu.

Niedziela Wielkanocna

Wielka Niedziela – dzień Zmartwychwstania – jest najbardziej oczekiwanym i radosnym dniem. Dzwony na mszy rezurekcyjnej poprzedzają uroczyste śniadanie. Stół wielkanocny powinien być przykryty białym obrusem i przystrojony gałązkami bukszpanu. Obrazki wielkanocne często przedstawiają baranka na dywaniku z rzeżuchy. Nie może go zabraknąć na świątecznym stole. Śniadanie rozpoczynają wzajemne życzenia i dzielenie się jajkiem. Z potraw królują żurek, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie i szynki. Na deser świąteczne wypieki: baby, mazurki i serniki. A po sutym śniadaniu jest zajączek wielkanocny w postaci drobnych upominków. Zajączki wielkanocne najczęściej są chowane w mieszkaniu lub w ogrodzie, a ich szukanie sprawia dużo radości.

W Wielkanocny Poniedziałek obowiązuje śmingus – dyngus, czyli wzajemne oblewanie się wodą. Dawniej śmingus oznaczał uderzanie (smaganie) wierzbowymi witkami lub polewanie wodą. Dyngusem w postaci pisanki, słodyczy czy pieniędzy można było wykupić się od śmingusa. Dziewczęta mocno oblane wodą lub wysmagane witką, mogły liczyć na duże powodzenie u chłopców.

Tradycje wielkanocne w innych krajach

Warto również poznać tradycje wielkanocne jakie obowiązują za granicą. Włosi na przykład nie mają w zwyczaju polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Najczęściej spędzają święta poza domem, a najważniejszym ich elementem jest tradycyjny obiad, podczas którego serwowana jest popularna baranina lub jagnięcina. W Wielkiej Brytanii symbolem świąt jest zając. To pozostałość po polowaniach na te zwierzęta, które rozpoczynało dawniej okres świąteczny. Obecnie w wielu regionach kraju odbywają się różne zabawne konkursy – jak na przykład zawody w turlaniu ugotowanych na twardo jaj. W dalekiej Australii popularne jest organizowanie w kościołach tradycyjnego śniadania wielkanocnego w gronie biednych i ubogich. Natomiast w Wielkanocny Poniedziałek dzieci zbierają ukryte w ogrodzie słodycze – czekoladowe jaja i zajączki. Ten zwyczaj jest popularny również u naszych zachodnich sąsiadów. W niektórych regionach Niemiec, podobnie jak w całej Polsce, obowiązuje zwyczaj święcenia. Jednak tam nie dotyczy to jajek, a rozpalanych przed kościołami ognisk. Księża święcą ogień, a wierni odpalają od niego swoje paschalne świece.

30.03.2021r.

Naturalne produkty spożywcze do barwienia jajek!

30.03.2021r.

Ciekawostki

29.03.2021r.

Aktywny Senior!

Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku. Zwłaszcza w drugiej połowie życia aktywny i sportowy tryb życia pomaga przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w organizmie, które nieuchronnie przynosi postępujący wiek. Ponadto regularne zajęcia sportowe mogą poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów  przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń, które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 1

29.03.2021r.

Wirtualny spacer.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczestników Klubu Seniora w Radymnie do wirtualnego zwiedzania Zamku w Łańcucie.

Wnętrza tej magnackiej rezydencji to idealna sceneria, by poczuć się księżniczką i księciem. Oryginalne i prawdopodobnie najpiękniejsze w Polsce, stanowią unikatową skarbnicę sztuki i historii, lecz przede wszystkim dostarczają niebagatelnych wrażeń estetycznych. Udając się pięknymi korytarzami na wirtualne zwiedzanie zamku dotrzecie do niesamowitego Salonu Pompejańskiego, czy Salonu Rokokowego. Zobaczycie także magnackie sypialnie, gabinety i pokoje kąpielowe, w których każda księżniczka i książę chcieliby się znaleźć.

 

https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html

29.03.2021r.

Ciekawostki

25.03.2021r.

Przypominajka.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych przypominamy o trwającym konkursie na najpiękniejszą pisankę wykonaną metodą sznurkową oraz filcowania na sucho. Materiały oraz instrukcje zostały dostarczona do Państwa domów w ubiegłym tygodniu.  Na zdjęcia prac czekamy do 31.03.2021r.

Życzymy miłej pracy i wspaniałych efektów.

Instrukcja pisanka – filcowanie na sucho

Instrukcja pisanka-metoda sznurkowa

25.03.2021r.

Ciekawostki.

Drugie życie folii bąbelkowej 

Trochę teorii na temat folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa, nazywana również folią pęcherzykową, została wynaleziona w 1957 roku przez Alfreda Fieldinga oraz Marca Chavannesa. To właśnie ci dwaj inżynierowie zaprojektowali trójwymiarową, plastikową tapetę, na bazie której powstała dzisiejsza folia bąbelkowa. W pierwotnym założeniu folia miała zapewniać ochronę pakowanym przedmiotom przed wstrząsami oraz wibracjami. Z czasem jednak wachlarz jej funkcji znacznie się powiększył i to, co dziś można z jej pomocą zrobić, jest niesamowite.

Miejsce # 10

Najbardziej oczywiste i powszechne zastosowanie folii, czyli pakowanie i zabezpieczanie delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniem mechanicznym. Mimo swej prostej budowy folia bąbelkowa ma wyjątkowe właściwości amortyzacyjne i izolacyjne, dzięki czemu doskonale chroni przed wilgocią, wstrząsami oraz zniszczeniem. Jest idealna do zabezpieczenia kruchych przedmiotów podczas przechowywania, przeprowadzki lub ich wysyłki.

Miejsce # 9

Izolacja termiczna to jedna z głównych zalet folii bąbelkowej, dlatego też doskonale zabezpieczy posiłki przygotowywane na wynos przed utratą ciepła, ale nie tylko. Folia ochroni również schłodzone jedzenie przed nadmiernym nagrzaniem. Tak czy inaczej, owinięte folią bąbelkową jedzenie utrzyma swoją pierwotną temperaturę przez dłuższy czas.

Miejsce # 8

Jeżeli w zimie wiatr hula po Twoim domu, a przenikliwe zimno przeszywa każdą komórkę ciała, to najprawdopodobniej masz nieszczelne okna. Wystarczy wyciąć z folii bąbelkowej kształt o wymiarach okna, przyłożyć do szyby i przykleić wzdłuż krawędzi. Gwarantujemy, że tak zaizolowane okno rozwiąże problem nieszczelnych otworów okiennych.

Miejsce # 7

Folia bąbelkowa stosowana jest nie tylko do zabezpieczania towarów poprzez ich owijanie jedynie z zewnątrz. Bardzo często folią zastępuje się wszelakie wypełniacze do paczek, która doskonale zapełni wolną przestrzeń wewnątrz paczki, zabezpieczając w ten sposób towar przed uszkodzeniem oraz zniszczeniem, a także zamortyzuje ewentualne wstrząsy podczas transportu tak zapakowanego ładunku.

Miejsce # 6

Ogrodnictwo to kolejna dziedzina, w której folia bąbelkowa staje się nieoceniona, szczególnie w okresie zimowym. Jako doskonały izolator termiczny, folia jest w stanie skutecznie zabezpieczyć rośliny przed nawet siarczystym mrozem. Wystarczy owinąć nią donice z roślinami, aby zapewnić im komfortowe warunki do przetrwania w zimowej aurze. Pamiętaj, aby folia wystawała co najmniej kilkanaście centymetrów ponad górną krawędź donicy.

Miejsce # 5

Jeżeli zjeżdża do Ciebie rodzina lub znajomi, to zapewne czeka Cię biwakowanie na podłodze własnego mieszkania. Aby przetrwać noc w takim entourage’u, podłóż pod materac folię bąbelkową jako doskonałą izolację termiczną. Zapewnić Ci to wygodę oraz swoiste ogrzewanie podłogowe, a nawet najzimniejsza noc przespana na podłodze nie będzie Ci straszna. Również na kempingu folia bąbelkowa może stanowić doskonałą alternatywę dla zazwyczaj drogich mat układanych pod śpiworem. Zapewniamy, że folia w takim przypadku jest o wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Miejsce # 4

Częstym utrapieniem kierowców w zimie są oszronione, a wręcz zamarznięte szyby samochodu. Codzienny, uciążliwy rytuał skrobania szyb może się skończyć. Wystarczy, że pozostawisz na noc arkusz folii bąbelkowej na przedniej szybie samochodowej, zabezpieczając ją wycieraczkami, a szron pozostanie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem. Cuda się jednak zdarzają!

Miejsce # 3

Są takie zawody oraz czynności, które wymagają pracy w różnych, dziwnych pozycjach, w tym także w postawie klęczącej. Beton, trawa czy też inne twarde podłoże nie wpłyną pozytywnie na stan wizualny oraz fizjologiczny Twoich kolan. Możesz temu zapobiec, podkładając lub przyklejając do kolan folię bąbelkową. Początkowo może wydać Ci się to komiczne, jednak z czasem docenisz takie rozwiązanie, a już na pewno Twoje kolana.

Miejsce # 2

Chyba każdy choć raz w życiu miał je w swoich rękach. Szczególnie doceniają je osoby, które na co dzień mają do czynienia z wysyłką niewielkich, lecz bardzo delikatnych przedmiotów. Koperty bąbelkowe to dokonały sposób na zabezpieczenie Twoich przesyłek. Wyłożona od wewnątrz folią bąbelkową koperta zagwarantuje dotarcie przedmiotu do celu w nienagannym stanie fizycznym oraz wizualnym.

Miejsce # 1

Jaki jest najlepszy sposób na odstresowanie się? Oczywiście, folia bąbelkowa! Wiedzą o tym zarówno dzieci, jak i dorośli. Pstrykanie czy też strzelanie z folii to już nie tyle świetna zabawa, co uzależnienie na skalę światową. Jeden metr kwadratowy folii posiada ponad 660 bąbelków. Wytrawni pstrykacze są w stanie wypstrykać nawet dwa hektary folii dziennie. Co ciekawe, najdłużej pstrykającym człowiekiem w historii był Polak, który przepstrykał non stop 24 dni, 8 godzin, 24 minuty i 25 sekund. Dlaczego zabawa z folią uzależnia? Dźwięk pękających bąbelków stymuluje fale mózgowe oraz produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kawałek folii działa więc tak samo jak np. czekolada, będąc przy tym o wiele tańszym i zdrowszym sposobem na stres.

24.03.2021r.

Ciekawostki.

(Nie)pływające koty

Przyjęło się mówić, iż koty nie umieją pływać. Informacja ta jest błędna, gdyż koty są dobrymi pływakami, jednak faktycznie za wodą nie przepadają i unikają jej jak to tylko możliwe, stąd powstał mit o tym jakoby koty nie umiały pływać.

23.03.2021r.

Cukier waniliowy.

Cukier waniliowy jest powszechnym składnikiem słodkich wypieków: wszelkiego rodzaju ciast, deserów, kremów itp. Jest bardzo prosty do wykonania w domu i na pewno zdrowszy od kupnego, biorąc pod uwagę, że kupny cukier waniliowy to najczęściej cukier wanilinowy wytwarzany ze sztucznego związku waniliny lub etylowaniliny.  Laska wanilii nie jest najtańsza, ale jedna wystarczy na 2 szklanki cukru.

Składniki:

  • 2 szklanki cukru (400g)
  • 1 laska wanilii

Sposób przygotowania:

  1. Do słoika wsypać cukier.
  2. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Ziarenka i pustą laskę wanilii (można ją przeciąć jeszcze wszerz na pół) wymieszać z cukrem. (Pustą laskę wanilii dobrze zakopać w cukrze). Słoik zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie. Od czasu do czasu słoikiem wstrząsnąć.

 

23.03.2021r.

Ciekawostki.

Odcisk psiego kryminalisty.

Czy wiedzieliście, że wzory na psim nosie są niczym odciski naszych linii papilarnych na palcach?

Tak, tak! Na powierzchnia trufli każdego psa znajdują się w inny sposób ułożone zmarszczki i bruzdy. Dzięki odciskowi psiego nosa możemy namierzyć, który psi kryminalista postanowił zjeść nasze ciastka!

22.03.2021r.

Aktywny Senior!

Zapraszamy Seniorów na stacjonarne zajęcia rekreacyjno- ruchowe w każdy poniedziałek oraz środę o godz.  17:00 do sali lustrzanej pod Urzędem Miasta. Dla tych którzy zdecydują się pozostać w domu zamieszczamy zestaw ćwiczeń dostosowany do wieku i predyspozycji Klubowiczów.

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 4

 

22.03.2021r.

Wirtualny spacer.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczestników Klubu Seniora w Radymnie do wirtualnego zwiedzania Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.

 

Bazylika Archikatedralna to jeden z najcenniejszych zabytków leżącego, jak Rzym, na siedmiu wzgórzach Przemyśla. W miejscu, gdzie stoi archikatedra  modlono się już w XI w.! Zwiedzając świątynię on-line nie tylko możecie podziwiać jej piękno i poddać się kontemplacji, lecz także przeczytać informacje na temat katedry oraz elementów jej wnętrza. Ciekawi jesteście jak z perspektywy żabiej wygląda Wieża Katedralna? Ruszajcie zatem na wirtualny spacer do Przemyśla!

https://zwiedzaj.katedra-przemysl.pl/

22.03.2021r.

W ramach gimnastyki umysłu zachęcamy Uczestników do udziału w alternatywnej formie zajęć.

POLSKIE DRZEWA

Z rozsypanych liter ułóż nazwy drzew występujących w naszym kraju.

KUB…………………

ABGR…………………

OPOTLA…………………

CEHRZO…………………

BARZEIW…………………

WINIŚA…………………

RUGZSA…………………

AJOŁCEIW…………………

BĄZRIŁOM…………………

ZABOZR…………………

AŁEJOIM…………………

ZSZCYANEL………………..

TYTUŁY KSIĄŻEK

Uzupełnij tytuły książek i autora (jeśli go znasz)

OGNIEM I ………………………………..

W 80………………………………………..

ZBRODNIA I……………………………….

PAN…………………………………………

MIŁOŚĆ W ………………………………..

PRZEMINĘŁO……………………………..

ZIEMIA……………………………………..

WŁADCA…………………………………..

MISTRZ I ……………………………………

WOJNA I …………………………………..

ILIADA I …………………………………….

STO LAT……………………………………..

WOJNA………………………………………..

KUBUŚ……………………………………….

FOLWARK…………………………………..

W POSZUKIWANIU………………………..

JĄDRO……………………………………..

 

22.03.2021r.

Lockdown – zawieszona działalność kina.

Z przykrością informujemy, że od soboty 20.03. zostały zamknięte kina w całej Polsce.

Mamy nadzieję, że szybko wrócimy do planowanych projekcji.

Dbajcie o siebie i do zobaczenia wkrótce.

18.03.2021r.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

„NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA  WIELKANOCNA”

 

 

 

  1. ORGANIZATOR KONKURSU

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radymnie

Lwowska 20

37-550 Radymno

Tel: 16 6281273    @: mopsradymno@wp.pl

  1. CELE KONKURSU
  •  upowszechnianie, pielęgnowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi
  •  poznanie różnych technik plastycznych wykorzystywanych do zdobienia pisanek wielkanocnych,
  • aktywizacja uczestników Klubu Senior+ w Radymnie w formie zajęć alternatywnych.
  1. TEMATYKA KONKURSU:
  • Zadaniem konkursowym jest wykonanie pisanki wielkanocnej – w rozumieniu: ozdobienie jajka styropianowego techniką sznurkową oraz filcowania na sucho zgodnie z instrukcją.
  1. WARUNKI UCZESTNICTWA
  • Konkurs adresowany jest do uczestników Klubu Senior+ w Radymnie
  • Prace konkursowe należy składać poprzez przesłanie zdjęć na adres mailowy: mopsradymno@wp.pl, numer telefonu: 504 281 835 lub przez osobiste złożenie prac w Miejski Ośrodku Pomocy Społecznej w Radymnie do dnia 31.03.2021r. do godziny 15.30.
  • Materiały oraz instrukcję do wykonania prac zostaną przekazane każdemu uczestnikowi Klubu Seniora.

Uczestnicy konkursu zgłaszając swoją pracę akceptują niniejszy regulamin.

  1. OCENA I NAGRODY:

Komisja powołana przez organizatora nagrodzi dwie  najlepsze prace: pisankę wykonaną metodą sznurkową oraz pisankę wykonaną metodą filcowania na sucho.

Kryteria oceny ustalone zostają w następujący sposób:

1) jakość i estetyka wykonania,

2) kreatywność,

3) pomysłowość.

Rozstrzygnięcie konkursu: do 2  kwietnia br.

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody rzeczowe.

Wszystkie prace prezentowane będą na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radymnie http://mops.radymno.pl/senior/

Informacje o wynikach konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej http://mops.radymno.pl/senior/

Życzymy miłej pracy  i wspaniałych efektów.

Instrukcja pisanka – filcowanie na sucho

Instrukcja pisanka-metoda sznurkowa

18.03.2021r.

Ciekawostki

Co kraj to zwierzę – narodowi pupile

Każdy kraj ma swoje narodowe zwierzę. Taki reprezentant może występować w herbie lub być oficjalną maskotką. W Polsce jest to biały orzeł… Choć ta kwestia nie jest wcale tak oczywista, gdyż część badaczy uważa, że ten dumny ptak to bielik, który orłem nie jest. W poniższych państwach sytuacja jest nieco prostsza. Poznajmy zatem ulubieńców innych narodowości.

Chiny – panda

Sleeping panda

Ten przesympatyczny miś jest symbolem przyjaźni, pokoju i szczęścia. Kolory futra pandy są takie jak symbol yin yang, pochodzący z antycznej chińskiej filozofii i oznaczający równowagę i harmonię. To kolejny dowód na to, że ten spokojny zwierzak idealnie pasuje do swojej roli.

 

Tajlandia – słoń

African elephant with her baby walks at the vast plains of Serengeti in Tanzania.

Słoń jest symbolem Tajlandii od wielu lat. To majestatyczne zwierzę, czczone w buddyzmie, występuje również jako jeden z tajlandzkich znaków zodiaku. Niegdyś słoń pełnił ważną rolę podczas wojen, jako środek transportu podczas wycinki drzew oraz w turystyce. Obecnie wiele organizacji walczy, aby uchronić słonie przed takim wykorzystywaniem i pozostawić je w ich naturalnym środowisku.

 

Kanada – bóbr

Niewielki milusiński o wielkiej sile. Uwielbiany przez mieszkańców Kanady do tego stopnia, że wizerunek bobra występuje na awersie pięciocentówki. W Parku Narodowym Bizona Leśnego na północy Kanady znajduje się największa na świecie tama zbudowana przez bobry. Jest ona widoczna aż z kosmosu.

 

Szkocja – jednorożec

Szkoci uwielbiają mity i legendy, więc ta niezwykła istota idealnie pasuje do roli szkockiego symbolu. Jednorożec to celtycki symbol czystości i niezależności, uznawany za najsilniejszy ze zwierząt. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest już od 1300 roku.

 

Singapur – lew

Nazwa Singapur oznacza dosłownie miasto lwa, chociaż lwy nigdy tu nie zamieszkiwały. Znakiem i maskotką Singapuru jest Merlion – pół lew – pół ryba.

 

Nowa Zelandia – kiwi

Ten mały ptak-nielot symbolizuje różnorodność natury Nowej Zelandii, która jest jedynym krajem zamieszkiwanym przez kiwi.

17.03.2021r.

Zajęcia z ceramiki.

Zapraszamy na zajęcia ceramiczne, które zaplanowane są w każdą środę marca o godzinie 10.30 w siedzibie Klubu Seniora w Radymnie.  Serdecznie zapraszamy.

 

17-03-2021r.

Ciekawostki

Sen

Sen – z pozoru prosta czynność, towarzysząca nam od urodzenia. Tak oczywista jak jedzenie czy oddychanie, zazwyczaj jakoś szczególnie się nad nią nie zastanawiamy. Jedno jest pewne, sen i związana z nim regeneracja sił są nam niezbędne do życia.

Kiedy jednak zaczniemy się głębiej zastanawiać nad tym codziennym procesem, uświadomimy sobie jego złożoność oraz to, jak wiele tajemnic kryje. Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które nurtują wiele osób.

Czy mózg „zasypia”?

Nasz mózg jest niezwykle aktywnym organem, który nie odpoczywa ani przez moment. Jedynie w fazie najgłębszego snu nieco zwalnia, ale w fazie aktywnej pracuje równie intensywnie jak wtedy, kiedy nie śpimy.

Ile czasu w ciągu całego życia poświęcamy na sen?

Zapotrzebowanie na sen jest zależne od naszego wieku oraz indywidualnych preferencji. Generalnie noworodki przesypiają około 18 godzin na dobę. Z kolei dorośli potrzebują przeciętnie 8 godzin snu (chociaż są tacy którym wystarczą 3 godziny, a innym mało i 12 ;)).

Biorąc pod uwagę średnie zapotrzebowanie na sen, naukowcy obliczyli, że w ciągu całego życia przesypiamy około 20 lat.

Ile czasu można wytrzymać bez snu?

Odpowiedź brzmi: maksymalnie 10 dni. Po 16 godzinach bez snu nasz organizm zaczyna reagować jakbyśmy mieli we krwi 0,5 promila alkoholu. Po 2 bezsennych dobach odczuwamy już znaczne ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu.

Często śnią mi się kompletnie obcy ludzie i miejsca. Czy mam nadprzyrodzone zdolności?

Niestety nie. J Nigdy nie śnimy o osobach, przedmiotach ani miejscach, których nie znamy. Mózg nie potrafi „stworzyć sobie” zupełnie nowych twarzy, a te które widzimy w snach, musieliśmy zobaczyć choćby przelotnie na ulicy czy w telewizji i nawet nie zwróciliśmy na to uwagi. To samo tyczy się miejsc, których oryginalny obraz może być nieco zniekształcony, ale składa się z pewnych charakterystycznych elementów.

Dlaczego nic mi się nie śni?

Sny ma każdy i zawsze (nawet kilkanaście w ciągu jednej nocy), ale nie każdy i nie zawsze te sny pamięta. Wszystko zależy od tego, w której fazie snu się obudzimy. Jeżeli nastąpi to w aktywnej fazie REM, z pewnością zapamiętamy nasze senne przygody. W innym przypadku szansa na to jest bardzo mała i stąd wrażenie, że nic nam się nie śniło.

Czy niewidomi mają sny?

Jak najbardziej. Jednak w zależności od tego, czy są niewidomi od urodzenia, czy stracili wzrok w późniejszym czasie, śnią innymi zmysłami. Sny przywołują to co znamy, więc sen osoby, która nigdy nie widziała, będzie wspomnieniem smaków, zapachów i dźwięków. U kogoś, kto został niewidomy np. już w dorosłym życiu, sny nadal będą miały formę obrazów odczuwanych wszystkimi zmysłami.

16-03-2021r.

Sałatka z winogronami.

W ramach alternatywnych zajęć kulinarnych zachęcamy do spróbowania pysznej sałatki z selerem i winogronem.

Składniki na 3-4 porcje:

  • 400g zielonych bezpestkowych winogron
  • puszka kukurydzy
  • 6 łodyg selera naciowego
  • 1 łyżeczka przyprawy gyros
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka oleju
  • 1 kopiasta łyżka majonezu
  • 1 łyżka gęstej śmietany lub jogurtu
  • 30g pestek z dyni (opcjonalnie)

Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, oczyszczamy z błonek i kroimy w małą kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy kawałki kurczaka. Posypujemy przyprawą gyros, solą i pieprzem i smażymy na złoty kolor (około 10 minut). Odstawiamy do ostygnięcia.

W międzyczasie przygotowujemy resztę składników. Łodygi selera myjemy i jeśli są bardzo szerokie, przecinamy wzdłuż na pół, kroimy w plasterki i przekładamy do miski. Umyte winogrona kroimy na pół i dodajemy do selera. Kukurydzę odcedzamy, przelewamy pod bieżącą wodą i przesypujemy do miski. Dodajemy kurczaka, majonez i śmietanę/jogurt i wszystko razem mieszamy. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem. Przed podaniem posypujemy pestkami dyni.

Smacznego!

16.03.2021r.

Ciekawostki

Zwalcz zapachy z lodówki – naturalnie.

Praktycznie wszystko, co przechowujemy w lodówce, wydziela swój specyficzny zapach, zwłaszcza kiedy przebywa w tej lodówce już za długo. Kiedy te aromaty się zmieszają, może powstać dość nieprzyjemna woń. Na szczęście można sobie z nią poradzić, stosując proste i przede wszystkim naturalne, nieszkodliwe dla zdrowia sposoby. Nie zastąpią one, rzecz jasna, regularnego sprzątania w lodówce, ale doskonale zamaskują wszelkie zapachy.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to nasz faworyt jeśli chodzi o odświeżanie. Wystarczy wstawić do lodówki szklankę sody i pamiętać, aby wymieniać ją na świeżą co dwa tygodnie (sodę, niekoniecznie szklankę ;)). Zużyta soda nie musi się zmarnować. Wystarczy wsypać ją do odpływu w zlewie, żeby i tam przywrócić świeżość.

Kawa mielona

Działa podobnie do sody, z tym że poza zniwelowaniem przykrych zapachów, da piękny kawowy aromat. 4 łyżki zmielonej kawy (najlepiej świeżo mielonej) wstawiamy na spodeczku do lodówki i wymieniamy regularnie.

Olejki eteryczne

Szczególnie polecamy olejek pomarańczowy. Skrapiamy nim kromkę chleba i umieszczamy w lodówce. Efekt natychmiastowy.

15.03.2021r.

Aktywny Senior!

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów którzy postanowili ze względu na panujące zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostać w domu przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Rozgrzewka 1

ćwiczenia 3

15.03.2021r.

Seans filmowy.

W dniu dzisiejszym w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 12:00 zostanie wyświetlony film pt ,,Niebo wokół nas”. Serdecznie zapraszamy.

15.03.2021r.

Ciekawostki.

Zwyczajne rzeczy, których nazw zazwyczaj nie znamy

Aglet – końcówka sznurówki

Ulaż – pusta przestrzeń między zakrętką butelki a płynem

Szlic – rozcięcie z tyłu marynarki

Ferula – metalowa część ołówka

Dysania – trudności ze wstawaniem z łóżka


Lemniskata – symbol nieskończoności

Obłączek – biała część u nasady paznokcia

Tablica Snellena – tablica do badania wzroku

Columella – odcinek dzielący dziurki nosa

11.03.2021r.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Państwa do udziału w warsztatach pt ,,Pejzaż malowany wełną”.

Szczegóły w załączniku.

Pejzaż malowany wełną

11.03.2021r.

Ciekawostki

Liczby nie kłamią

Otaczający świat niejednokrotnie nas zdumiewa. A gdyby tak przyjrzeć się różnym zjawiskom wyrażonym w liczbach? Efekt WOW gwarantowany!

  • DNA człowieka i banana pokrywa się w 50%…
  • natomiast DNA człowieka i małpy aż w 97%.
  • Każdego roku w polskich lasach rośnie ok. 20 tys. ton grzybów.
  • Język żyrafy osiąga imponującą długość 50cm.
  • Rekordzista świata potrzebował na ułożenie kostki Rubika 4,74 sek.
  • W małej puszce napoju gazowanego zazwyczaj znajduje się 7 kostek cukru.
  • -41⁰C to najniższa temperatura odnotowana w Polsce. Miało to miejsce w 1940r w Siedlcach.
  • Ważki potrafią osiągać prędkość 50km/h.
  • W ciągu jednego dnia nasze oczy są zamknięte podczas mrugania łącznie przez 30min.
  • Strusie jajo jest 25 razy cięższe od jajka kurzego.
  • Niektóre gatunki żółwi potrafią żyć 200 lat.
  • II Wojna Światowa pochłonęła 50 milionów ofiar.
  • Struś osiąga prędkość 70km/h.
  • Najwyższy budynek świata (Burdż Chalifa w Dubaju) ma wysokość 828m.
  • Statystyczny Polak zjada w ciągu roku 1 kg ketchupu oraz 1,5 kg majonezu.
  • Jajko ptaka kiwi waży 25% jego masy ciała.
  • Spadochron został wynaleziony ponad 100lat wcześniej niż samolot.
  • Największa cytryna na świecie ważyła 5,26kg.
  • Na świecie sprzedało się 30 milionów sztuk Commodore C64
  • W granacie znajduje się ponad 600 jadalnych pestek.

10.03.2021r.

Zajęcia z ceramiki.

Zapraszamy na zajęcia ceramiczne, które zaplanowane są w każdą środę marca o godzinie 10.30 w siedzibie Klubu Seniora w Radymnie. Na dzisiejszych zajęciach będziemy wykonywać 3- częściowy komplet doniczek. Serdecznie zapraszamy.

Zajęcia w pełnym reżimie sanitarnym.

10.03.2021r.

Ciekawostki

Drewniana, srebrna, diamentowa, czyli nazwy rocznic ślubu.

Rocznica ślubu, bez względu na staż, jest wyjątkowym dniem dla każdego małżeństwa. To okazja do spędzenia wspólnie czasu i powspominania wszystkich lepszych i gorszych dni z minionego roku, które budowały Waszą wspólną historię. Świętowanie nie musi oznaczać wielkich wydatków, najważniejsze aby być wtedy razem i umieć docenić to, co w Was łączy.

Nazwy kolejnych rocznic pochodzą od coraz to trwalszych i szlachetniejszych materiałów. Ma to symbolizować wzmacniającą się z czasem więź dwojga ludzi. Stąd pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową a 80., dębową.

Według tradycji poszczególne rocznice noszą nazwy:

1 – papierowa

2 – bawełniana

3 – skórzana

4 – kwiatowa (lub owocowa)

5 – drewniana

6 – cukrowa

7 – wełniana (lub miedziana)

8 – spiżowa (lub brązowa)

9 – blaszana (lub gliniana, generalska)

10 – cynowa (lub aluminiowa)

11 – stalowa

12 – płócienna (lub jedwabna/lniana)

13 – koronkowa

14 – kości słoniowej

15 – kryształowa (lub szklana)

20 – porcelanowa

25 – srebrna

30 – perłowa

35 – koralowa

40 – rubinowa

45 – szafirowa

50 – złota (złote gody)

55 – szmaragdowa (lub platynowa)

60 – diamentowa

65 – żelazna

70 – kamienna

75 – brylantowa

80 – dębowa

09.03.2021r.

Cytryna do zadań specjalnych!

Cytryna to wielce pożyteczny owoc i pełen witamin naturalny lek. Niezbędna w kuchni, okazuje się również przydatna w innych sytuacjach. Do wykorzystania jest nie tylko sok z cytryny, ale również pachnąca skórka cytrynowa.Czy przychodzą Ci do głowy inne zastosowania tego owocu? O części być może słyszałeś, ale czy wiesz, że cytryna może być bardzo pomocna np. przy zmywaniu?

Cytryna usuwa plamy z dłoni

Miąższ z wyciśniętej cytryny znakomicie zmywa z rąk plamy po obieraniu ziemniaków i warzyw oraz usuwa z dłoni zapach po cebuli, czosnku i innych produktach.

Cytryna odświeża gąbki

Zabrudzone gąbki namocz w zimnej wodzie, mocno wyciśnij, a następnie przełóż do wody z cytryną i znów kilka razy wypłucz i wyciśnij.

Cytryna przyspiesza ubijanie białek

Białka jajka można szybciej ubić, dodając kilka kropel soku z cytryny.

Suszona skórka cytryny idealny dodatek

Do ciast, alkoholi i kompotów – jako zapach. Do ryżu – zachowa on śnieżną biel i nie rozgotuje się, gdy dodamy do wody parę kropel soku lub kwasku cytrynowego.

Cytryna likwiduje przykry zapach

Zapach potraw zniknie z mikrofalówki, jeśli włożysz do środka kilka plasterków cytryny i włączysz kuchenkę na 5 min, ustawiając maksymalną moc. Usuniesz woń z ryb z naczyń, w których były przyrządzane, jeśli przetrzesz je skórką cytryny.

Neutralizator zapachów z deski do krojenia i dłoni

Niezależnie od tego, czy chcemy się go pozbyć z powierzchni naszych dłoni, czy deski do krojenia, wystarczy że mamy pod ręką połowę cytryny. Nacieramy nią daną powierzchnię, po czym myjemy ciepłą wodą z mydłem.

Usuwanie tłuszczu

Sok z cytryny pomoże w usunięciu przypalonego, zaschniętego tłuszczu z garnków i patelni. Wystarczy namoczyć gąbkę w soku i dodać na nią kilka kropli płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę wcieramy w brudne naczynia.

09.03.2021r.

Ciekawostki

Proszę państwa, oto jeż!

Jeże są niezwykle uroczymi i dobrze kojarzącymi się zwierzakami. Choć ze względu na swój kolczasty grzbiet, wydają się niedostępne, są bardzo ufne w stosunku do ludzi a spojrzenie w sympatyczny pyszczek roztopi najtwardsze serce. Jako że ich pożywienie stanowią owady, ślimaki i małe gryzonie, jeże są bardzo pożyteczne, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia ilości szkodników. Niestety, na skutek działalności człowieka ich populacja drastycznie maleje. Należy wspomnieć, że jeże są pod ochroną. Co jeszcze warto wiedzieć o tych miłych zwierzątkach?

1. Jeże przesypiają większość dnia. Potrzebują aż 18 godzin snu dziennie, a ich aktywność przypada dopiero na noc, kiedy zaczynają żerować. Szczególnie korzystne są dla nich deszczowe noce, kiedy mogą łapać wychodzące z ziemi dżdżownice, stanowiące ich przysmak.

2. Miejscem zamieszkania jeży zazwyczaj są trudno dostępne zarośla, pokryte dodatkowo liśćmi.

3. W okresie zimowym jeże zapadają w hibernację na ok. 5 miesięcy. Ten czas spędzają w  niewielkich norkach, w których utrzymuje się stale temperatura ok. zera stopni Celsjusza. Przed zapadnięciem w sen zimowy podwajają wagę swojego ciała, a w jego trakcie obniżają temperaturę swojego ciała z 36 stopni do ok. 5-6. Ich serce zaczyna bić wolniej, zaledwie 20 razy na minutę.

4. Ich obronę przed drapieżnikami stanowią kolce o długości 3 cm, których mają ok. 5 tysięcy. Kiedy jeż wyczuwa zagrożenie, zwija się w kolczastą kulkę, trudną do schwycenia przez drapieżnika.

5. Ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni, a na świat przychodzi najczęściej od jednego od pięciu młodych. Są początkowo ślepe, otwierają oczy dopiero po ukończeniu 3 tygodnia życia.

6. Jeże żywią się głównie robakami, dżdżownicami czy gąsienicami. Są w stanie zjeść ich nawet 100 w ciągu jednej nocy żerowania.

7. Te łasuchy nie tolerują natomiast laktozy i nie powinny być karmione mlekiem.

8. Zwierzęta te często są pokryte pchłami. Na ciele dorosłych osobników znajdowano nawet do 500 tych insektów.

9. Jeże były stałymi domownikami w wiktoriańskich kuchniach, gdzie trzymano je dla zwalczania szkodników.

10. W Maroku wierzono, że palona skóra jeża ma właściwości lecznicze i pomaga na gorączkę, męską impotencję oraz choroby układu moczowego.

08.03.2021r.

Aktywy senior!

Codzienna aktywność jest w stanie wpłynąć na wiele aspektów życia seniora. Może ona pozytywnie wpłynąć między innymi na jego kondycję psychiczną, odpowiadając za dostarczanie endorfin w trakcie nawet niewielkiego wysiłku. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą także spełniać rolę podobną do fizjoterapii, wzmacniając mięśnie oraz stawy, zwiększając wydolność oddechową oraz poprawiać krążenie, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza przy chorobach sercowo-naczyniowych.

  • Warto rozpocząć od codziennego spaceru – ta forma rekreacji jest jedną z prostszych, aktywizuje mięśnie nóg, a jednocześnie wspomaga odpowiednie dotlenienie organizmu. W celu poprawy stanu mięśni rąk, można korzystać także z kijków do Nordic Walking. Szybki spacer, Nordic Walking, jazda na rowerze,  czy nawet taniec to tak zwane ćwiczenia aerobowe, których zadaniem jest zapobieganie chorobom krążenia i oddychania, otyłości oraz cukrzycy. Każdego dnia wspierają także w czynnościach wymagających wysiłku, takich jak sprzątanie czy zabawa z wnukami.
  • Ćwiczenia gimnastyczne, takie jak Pilates czy joga bądź trening, w którym używa się taśm, dysków czy piłek, przeznaczone są zwłaszcza dla osób, które mają problemy z równowagą i koordynacją ruchową. One w szczególności zmniejszają ryzyko upadków, które są najczęstszymi przyczynami kontuzji i złamań. Przy gimnastyce warto pamiętać, by najpierw wykonywać ćwiczenia o małej intensywności, a następnie przechodzić do większej. Dodatkowo niewskazane jest częste zmienianie pozycji, na przykład z leżącej na stojącą. Warto zaopatrzyć się w akcesoria do ćwiczeń, które są pomocne przy niektórych czynnościach.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 2

08.03.2021r.

Seans filmowy.

W dniu dzisiejszym w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 12:00 zostanie wyświetlony film pt ,,Oko na morze”. Serdecznie zapraszamy.

08-03-2021r.

Gimnastyka umysłu.

W ramach cyklu “gimnastyka umysłu” będą pojawiały się zadania, których celem jest ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych mózgu. Celem cyklu jest utrzymanie sprawności umysłowej w wieku 60+ na możliwie najwyższym poziomie. Wielu negatywnym procesom osłabiania się naszego umysłu z wiekiem jesteśmy w stanie przeciwdziałać, ale tylko wtedy, gdy będziemy stawiali nowe wyzwania przez naszym umysłem.

Zachęcamy do zdalnego uczestnictwa w zajęciach usprawniających naszą pamięć.

TWORZENIE SŁÓW

Stwórz jak najwięcej słów z liter znajdujących się w wyrazach.

Przykład:

Ze słowa​ TATARAK można stworzyć m.in. słowa​ RAK, KAT, TATA, TARA, KARA, RATA​,itd.

Chodzi o to, żeby wygenerować jak najwięcej wyrazów.  Wypisujemy jedynie rzeczowniki.

 

FATAMORGANA​

PRZEDSTAWICIEL​

MATEMATYKA​

GEOGRAFIA​

KONSUMPCJA​

KLAUSTROFOBIA​

 

Wykreślanka

Wykreśl nazwy państw.

B R A G W A J G A T
E A M A Z O N W L A
K T T U R C J A J M
W E U E U R O T I I
A A N G L I A E R Z
D K E N T A I M L A
O A Z J O E R A A R
R O J O M Z A L N K
O K A T A R K A D I
G U S Z N N I N A D
D A N I A M O N A D
Z B E W C Z E C H Y

 

04-03-2021r.

Wesołe kumoszki z Windsoru

Zapraszamy do zapisu na spektakl pt ,,Wesołe kumoszki z Windsoru” na podstawie dzieła wielkiego mistrza Williama Szekspira. Sztuka odbędzie się w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie dnia 26.03.2021r. o godz. 19:00.

Przejazd zorganizowany autokarem.

Zapisy trwają do dnia 10-03-2021r. pod numerem telefonu 504 281 835.

Prześmieszna i przeciekawa komedia wielkiego mistrza… tragedii. Akcja sztuki osnuta jest wokół damsko-męskich intryg. Rubaszny sir John Falstaff postanawia uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki. Biedak nie wie jednak, że obie panie są bliskimi przyjaciółkami i ani myślą puścić mu tych zapędów płazem. Pani Page i Pani Ford szykują okrutną zemstę w postaci serii żartów, które raz na zawsze mają odstraszyć zuchwałego szlachcica od polowań na wdzięki uczciwych mężatek i… sakiewki ich mężów. Ale na tym nie koniec… Tym perypetiom towarzyszą inne, w których udział biorą bardzo charakterystyczni i charakterni bohaterowie.

Zdrada, zazdrość, chciwość i ogromna doza humoru na scenie, która łączy teatralne tradycje z nowoczesnością. Zapraszamy w podróż wehikułem czasu zmierzającym prosto do mieszczańskiej Anglii przełomu XVI i XVII wieku.

 

 

Spektakl odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.

04.03.2021r.

Osłonka na wazon z puszki i sznurka.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Państwa do stworzenia prostego wazonu na kwiaty.

Szczegóły w instrukcji.

Osłonka na wazon z puszki i sznurka

04.03.2021r.

Ciekawostki

Jak dobrze znasz Europę

wiat kryje przed nami wiele tajemnic. Najstarszy kontynent, czyli Europa, nie raz może zaskoczyć nawet najbardziej zapalonego podróżnika. Wydaje Wam się, że wiecie o niej wszystko? Sprawdźcie.

  • W Islandii nie ma ani jednego komara.
  • W Rosji jest ponad 13 tys. niezamieszkałych wiosek.
  • Lotnisko w Brukseli sprzedaje więcej czekolady niż jakiekolwiek inne miejsce na świecie.
  • Wyprawa promem z Hiszpanii do Afryki zajmuje pół godziny.
  • Stambuł jest największym miastem świata, znajdującym się na dwóch różnych kontynentach.
  • Pałac Buckingham został zbudowany w 1702 roku na miejscu domu publicznego.
  • Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie, zaraz po Irlandii.
  • We Francji produkuje się 400 rodzajów sera.
  • W Niemczech 70% autostrad nie ma ograniczenia prędkości
  • We Włoszech powszechne jest mieszkanie z rodzicami do 40 roku życia.
  • Najczęściej odwiedzanym miejscem w Europie jest Disneyland w Paryżu.
  • Europejczycy posługują się ponad 250 różnymi językami.
  • Prawo we Francji zakazuje nadawania trzodzie chlewnej imienia „Napoleon”.
  • To nie koniec dziwnych przepisów. W Szwajcarii zakazano spłukiwania toalety po godzinie 22:00, a także koszenia trawnika i prania w niedziele.
  • 40% ludności Grecji mieszka w stolicy kraju – Atenach.
  • Niedźwiedź jest największym drapieżnikiem w Europie.
  • W Europie położony jest najmniejszy kraj świata – Watykan, oraz największy – Rosja.
  • Hymn narodowy Hiszpanii nie posiada słów.
  • Statua Wolności została zbudowana we Francji, a następnie przekazana Stanom Zjednoczonym jako dar.
  • Nazwa Hiszpania pochodzi się od słowa „Ispania”, czyli „ziemia bogata w króliki”.

03-03-2021r.

Aktywny Senior!

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 2

03-03-2021r.

Warsztaty ceramiczne.

Zapraszamy na zajęcia ceramiczne, które zaplanowane są w każdą środę marca o godzinie 10.30 w siedzibie Klubu Seniora w Radymnie. Na zajęciach można będzie dokończyć wcześniej rozpoczęte prace, a także stworzyć swoje pierwsze lub kolejne dzieło sztuki.

Zajęcia w pełnym reżimie sanitarnym.

 

 

 

 

03.03.2021r.

Ciekawostki

Językowe pułapki paronimów.

Język polski wydaje nam się taki oczywisty, w końcu używamy go na co dzień. Jednak czy wiemy o nim naprawdę wszystko? Pewnie każdemu z nas zdarzyło się choć raz zastanawiać, czy używa jakiegoś słowa w prawidłowy sposób. Tutaj prawdziwą pułapką są paronimy, czyli wyrazy podobnie brzmiące i wyglądające, ale mające zupełnie inne znaczenie.

Sprawdź, co może przysporzyć prawdziwych problemów. Kliknij na wybraną parę wyrazów, aby dowiedzieć się o nich więcej.

02-03-2021r.

Zapisy na spektakl ,,Szalone nożyczki”.

Zapraszamy do zapisu  uczestników Klubu Seniora w Radymnie na spektakl komediowo-kryminalny  pt ,,Szalone Nożyczki”. Widowisko odbędzie się dnia 12.03.2021r. w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie o godzinie 19:00. Czas trwania spektaklu – 120 minut. Przejazd zorganizowany autokarem.

Zapisy trwają do dnia 04-03-2021r. pod numerem telefonu 504 281 835.

Dajcie się wciągnąć w kryminalną grę! Intrygującą rozgrywkę poprowadzi fryzjer do pary z uroczą asystentką oraz klientami – typami spod ciemnej gwiazdy.

Akcja spektaklu rozpoczyna się w chwili zabójstwa sławnej pianistki, od której mistrz nożyczek i grzebienia wynajmuje salon. Podejrzanymi stają się wszyscy, którzy w tym czasie w nim się znajdują. Oto przedstawienie, które stale trzyma w napięciu – przygotujcie się na niezapomniane wrażenia! Szalone nożyczki to teatr interaktywny, jedną z ról powierzamy Wam!

Spektakl zagrany 240 razy!

Spektakl odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.

 

02-03-2021r.

Sernik o smaku miodowo – cynamonowym na spodzie z pierniczków.

W ramach zajęć alternatywnych zachęcamy do wypróbowania naszych sprawdzonych i prostych przepisów kulinarnych.

 

Składniki

  • 1 kg zmielonego tłustego twarogu
  • 200 g pierniczków w czekoladzie
  • 2/3 szklanki cukru
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 5 jajek
  • 4 łyżki miodu
  • 250 ml śmietanki kremówki 36% lub 30%

Przygotowanie

  • Spód formy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz pozostawiając resztę papieru na zewnątrz. Na dnie formy ułożyć pierniczki.
  • Zmiksować zmielony twaróg z cukrem i mąką ziemniaczaną, następnie dodawać stopniowo całe jajka niezbyt długo miksując po każdym jajku, do połączenia się składników.
  • Dodać miód oraz śmietankę kremówkę, zmiksować. Wyłożyć na pierniczki i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec jeszcze przez 90 minut. Stopniowo wyjmować z piekarnika.
  • Sernik ostudzić, zdjąć obręcz, wstawić do lodówki na całą noc bez przykrycia. Gdy sernik będzie zimny można zdjąć go ze spodu tortownicy i przełożyć na paterę. Posypać cynamonem przez sitko i udekorować kawałkami pierniczków i laską cynamonu.

 

02.03.2021r.

Ciekawostki

10 rzeczy, których nie należy przechowywać w lodówce

Kiedy chcemy jak najbardziej przedłużyć świeżość produktów, zazwyczaj od razu przychodzi nam do głowy lodówka. Tymczasem są rzeczy, dla których przechowywanie w lodówce jest zupełnie zbędne lub nawet im nie służy.

  1. Pomidory – W lodówce tracą swój smak i aromat. Poza tym pod wpływem zimna, na skórce mogą pojawić się przebarwienia.
  1. Ketchup – Ze względu na zawartość octu i konserwantów, ketchup może być przechowywany w temperaturze pokojowej nawet po otwarciu.
  1. Cebula, czosnek – lubią chłodne i ciemne miejsca, ale poza tym ważna jest cyrkulacja powietrza, o którą ciężko w lodówce. Zamiast tego, lepszy będzie koszyczek w ciemnej szafce. W lodówce cebula szybko zacznie mięknąć i pleśnieć.
  1. Chleb – Wiele osób ma nawyk przechowywania chleba w lodówce. Tymczasem to tylko przyspiesza jego wysychanie.
  1. Miód – Niskie temperatury przyczyniają się do krystalizacji miodu. Najlepiej trzymać go w dobrze zakręconym słoiku w szafce bez dostępu światła.
  1. Czekolada – W lodówce czekolada błyskawicznie straci swoje walory smakowe. Dodatkowo, biała czekolada łatwo chłonie zapachy z otoczenia.
  1. Konserwy – Konserwy stworzono po to, by mogły stanowić bezpieczne zapasy na długi czas. Dopóki nie otworzymy puszki, możemy spokojnie przechowywać je w temperaturze pokojowej.
  1. Oleje i oliwy – Płynne tłuszcze (z wyjątkiem oleju lnianego) nigdy nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ pod wpływem zimna mogą zmętnieć i stracić swój smak. Najlepszym miejscem dla nich będzie chłodna, ciemna szafka.

I z innej beczki:

  1. Baterie – Krąży mit, że niska temperatura zwiększa wydajność baterii. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie i zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura skraca żywotność baterii. Przechowujmy je w temperaturze pokojowej.
  1. Lakier do paznokci – Do przechowywania w lodówce nadają się kremy, ale lakiery do paznokci w takim środowisku gęstnieją. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej z dala od światła słonecznego.

01-03-2021r.

Indywidualna konsultacja z dietetykiem.

W dniu dzisiejszym odbyły się telefoniczne zapisy Seniorów na indywidualne konsultacje z dietetykiem. Spotkanie odbędzie się w dniach 17.03.2021r. i 24.03.2021r. w Klubie Seniora w Radymnie. Wizyta Seniora ustalona została na konkretny termin i godzinę. Podczas wizyty można poruszyć wybraną przez siebie tematykę zdrowotną. Czas wizyty przeznaczony na indywidualną konsultacje to około 45 minut. Wizyta z dietetyk odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

 

01.03.2021r.

Aktywny Senior!

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów którzy postanowili ze względu na panujące zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostać w domu przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Rozgrzewka 1

ćwiczenia 3

01-03-2021r.

Seans Filmowy

W dniu dzisiejszym w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 12:00 zostanie wyświetlony film pt ,,Nowiny ze świata”. Serdecznie zapraszamy.

 

Wędrujący od miasta do miasta i dzielący się z ludźmi nowinami weteran wojny secesyjnej rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, by doprowadzić sierotę do nowego domu.

 

 

 

 

 

01.03.2021r.

Ciekawostki

W roli głównej – jajko

Według Światowej Organizacji Zdrowia, możemy zjadać nawet 10 jajek tygodniowo bez obawy o swoje zdrowie. Jaja są bogatym źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Jedno jajko to ok. 25 procent zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik. Ponadto jajko jest źródłem niemal wszystkich witamin, z wyjątkiem witaminy C. To doskonałe źródło witamin A, E i D oraz luteiny, która ma pozytywny wpływ na nasz wzrok.

Poznajcie kilka ciekawostek, porad oraz przepisów z wykorzystaniem jajek.

Czy wiedzieliście, że…?

  • W ciągu roku kura może znieść nawet 340 jajek.
  • Tradycyjną berlińską przekąska są marynowane jajka na twardo.
  • Prawdopodobnie najstarszym globusem na świecie jest model pochodzący z 1504 r., wykonany z dwóch połączonych połówek strusich jaj.
  • Największą jajecznicę na świecie przyrządziło ponad 20 kucharzy na Mauritiusie. Wykorzystali do tego celu 35 tysięcy jaj, 430 kg masła, 246 litrów mleka, 10 kg soli i 2 kg mielonego pieprzu. Jajecznica ważyła 2 466 kg i nakarmiono nią prawie 8 tysięcy osób.
  • Najcięższe kurze jajo zniosła w 1956 r. kura z New Jersey. Ważyło ono 454 g, miało podwójne żółtko i podwójną skorupkę.
  • Wysiadując jajo, kura obraca je w gnieździe aż 50 razy na dobę.
  • Kury rasy Araucana są nazywane kurami wielkanocnymi, ponieważ znoszą niebieskie, zielone, różowe i brązowe jaja.
  • Skorupka jaja ma ponad 17 tysięcy porów.
  • Największym światowym producentem jaj są Chiny. Roczna produkcja przekracza 160 bilionów sztuk.

Warto wiedzieć na co dzień:

Jak poznać czy jajko jest świeże?

Pierwszą kontrolę świeżości możecie przeprowadzić już w sklepie. Świeże jajka są matowe i pokryte wapiennym pudrem. Błyszcząca skorupka oznacza, że albo są nieświeże (puder opadł) albo zostały umyte, co w Polsce jest niezgodne z prawem, ponieważ grozi skażeniem jajek.

W domu możecie sprawdzić świeżość jajka, zanurzając je w szklance wody. Świeże jajko pozostanie na dnie, a stare będzie unosić się pod powierzchnią. To dzięki porowatej skorupce, przez którą odparowuje część wody znajdującej się w jajku. Tworzy się wówczas komora powietrzna, która powiększa się im jajko jest starsze.

 

24-02-2021r.

Aktywny Senior!

Wiele osób sądzi, że na aktywność fizyczną mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby młode, sprawne i ogólnie zdrowe. Nic bardziej mylnego! Regularny, dopasowany do stanu zdrowia i możliwości fizycznych ruch pozwala zapobiegać niesprawności u seniorów, a także jest ważnym elementem profilaktyki i leczenia wielu chorób typowych dla wieku podeszłego. Warto uświadomić sobie, że aktywność fizyczna ludzi starszych ma wpływ na ich sprawność intelektualną. Pozwala im dłużej zachować spostrzegawczość i zdolność koncentracji, rozwija wrażliwość i zdolność samodzielnego myślenia, jest doskonałym sposobem na redukcję stresu oraz poprawę humoru. Bez równowagi psychicznej trudno natomiast mówić o zdrowiu.Ważne, by ta wybrana przez seniora była dopasowana do ogólnego stanu zdrowia oraz sprawności. Z pewnością wśród polecanych osobom starszym form ruchu znajdują się regularne spacery – usprawniają one funkcjonowanie układu ruchu i pozwalają się dotlenić. Jazda na rowerze jest świetnym sposobem na relaks. Wskazane dla seniorów są zajęcia na basenie – zarówno pływanie, jak i gimnastyka w wodzie – poprawiają one wydolność tlenową, trenują mięśnie, ale w żaden sposób nie są obciążające dla kości i stawów. Zajęcia gimnastyczne przyczyniają się do rozwoju i utrzymywania ogólnej sprawności. W ostatnim czasie sporą popularnością wśród seniorów cieszy się również nordic walking, czyli energiczne spacery z wykorzystaniem specjalnych kijków. Możliwości jest więc mnóstwo!

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia

22-02.2021r

Seans Filmowy

W dniu dzisiejszym w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 12:00 zostanie wyświetlony film pt ,,Zew krwi”. Serdecznie zapraszamy.

Buck to pies o wielkim sercu, którego świat staje na głowie, gdy wprost z sielskiego domu w Kalifornii trafia na egzotyczne pustynie śnieżne Alaski podczas gorączki złota lat 90-tych XIX wieku.

15-02-2021r.

Zajęcia fitness.

Zapraszamy uczestników Klubu Seniora na zajęcia fitness w poniedziałki oraz środy o godzinie 17:00 – poziom podstawowy,

Zajęcia odbywają się w sali lustrzanej pod Urzędem Miasta.

Serdecznie zapraszamy!

15-02-2021r.

Zajęcia usprawnienia fizycznego.

 

Trwają zapisy na zajęcia usprawnienia fizycznego z rehabilitantem – Justyną Krzyżanowską-Buczkowską w miejscu zamieszkania. Spotkania będą odbywały się w  indywidualnie ustalonym  terminie z seniorem w jego domu.

Zapisy pod numerem telefonu: 504 281 835.

 

 

12-02-2021r.

Kino powraca!

Serdecznie zapraszamy uczestników Klubu Seniora na seanse filmowe w sali kinowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie od 15.02.2021r. w każdy poniedziałek o godzinie 12:00.  Seanse odbywać się będą z zachowaniem wszelkich zasad związanych z reżimem sanitarnym. Przy wejściu do kina oraz na sale będą dostępne płyny dezynfekcyjne. Na sali dostępnych będzie 50 proc. miejsc siedzących. W kinie obowiązuje noszenie maseczek oraz zakaz konsumpcji. Działalność stacjonarna Klubu Seniora nadal pozostaje zawieszona.

 

04.03.2021r.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Seniorów do zrobienia prostego świecznika.

Błyszczące świeczniki

04.03.2021r.

Ciekawostki.

(Nie)oczywiste fakty o zwykłych rzeczach

Używamy tych przedmiotów niemal codziennie, ale czy wiemy o nich wszystko? Oto kilka ciekawych faktów na temat zwykłych rzeczy.

  • Otwór w uchwycie patelni/rondelka

Służy nie tylko do powieszenia naczynia na haczyku. Podczas przerwy w gotowaniu, wsuń w otwór łyżkę, której używałeś. W ten sposób unikniesz zabrudzenia blatu.

  • Pompon w czapce

Historia pomponów sięga początków XIXw., kiedy to marynarze używali kapeluszy pom-pom na statkach. Ówczesne konstrukcje miały bardzo niskie sufity, a pompony nieco łagodziły uderzenia o nie głową. Kolory pomponów oznaczały też pełnioną funkcję.

  • Ikona puszki na kosmetykach

Na każdym opakowaniu dowolnego kosmetyku znajdziemy mały symbol puszki z wpisaną liczbą. Warto zapisywać sobie, kiedy otworzyliśmy dany specyfik, bo liczba z puszki mówi nam, jak długo po otwarciu możemy go używać. Przykładowo: 12M to 12 miesięcy.

  • Strzałka obok wskaźnika paliwa

Ten drobny szczegół pokazuje nam, z której strony znajduje się wlew paliwa. Bardzo przydatne, kiedy jeździmy różnymi samochodami.

  • Wgłębienie w dnie butelki wina

Zamykanie trunku korkiem powoduje duży nacisk na dno i ścianki butelki, który mógłby uszkodzić naczynie. Taki kształt dna pomaga w równomiernym rozłożeniu nacisku.

  • Pozioma dziurka do zapinania pierwszego guzika koszuli

Dlaczego ta jedna dziurka jest pozioma a pozostałe pionowe? Z niezwykle prostego powodu. Guzik przy kołnierzyku rozpinamy najczęściej, a dziurka ustawiona poziomo bardzo to ułatwia.

  • Otwór w patyczku lizaka

Niektórzy twierdzą, że może służyć jako gwizdek. Nic bardziej mylnego. Ta mała dziurka wzmacnia połączenie lizaka z patyczkiem, zalewana słodką substancją w czasie produkcji.

  • Otwór w łyżce do spaghetti

Pomysłów można mieć kilka, odprowadza wodę, służy jako wieszak… Tak naprawdę to miarka, odmierzająca idealną ilość makaronu na porcję dla jednej osoby.

  • Spodnie w kant

Dziś obowiązkowy element w szafie eleganckiego mężczyzny. Jednak początki tej mody nie mają wiele wspólnego z elegancją i pochodzą z XIXw., kiedy to możliwości transportowe wymagały od podróżnych zabranie jak najwięcej rzeczy w jednym bagażu. Powstałe w ten sposób zagięcia na spodniach były trudne do rozprasowania, więc z czasem stały się zupełnie normalne, aż wreszcie niezbędne.

  • Szuflada pod piekarnikiem

Powszechnie wykorzystywana jako schowek na patelnie lub pieczywo do starcia. W rzeczywistości służy do utrzymywania w cieple wcześniej przygotowanego dania.

 

03.02.2021r.

Aktywny Senior.

W trosce o Państwa zdrowie rekomendujemy, aby pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną.

Zachęcamy Klubowiczów do udziału w ćwiczeniach przygotowanych specjalnie przez Panią Annę Szymańską.

Kliknij na poniższy link:

Rozgrzewka 1

Ćwiczenia 2

 

03.02.2021r.

Karmnik dla ptaków.

W ramach alternatywnych zajęć rękodzielniczych zachęcamy Państwa do stworzenia prostego karmnika dla ptaków.

Szczegóły w instrukcji.

Karmnik dla ptaków

03.02.2021r.

Ciekawostki.

Dwa oblicza folii aluminiowej

Zwróciliście kiedyś uwagę na to, że folia aluminiowa ma dwie różne strony? Jedna jest błyszcząca a druga matowa. Jak się okazuje nie jest to wymysł estetyczny, a każda ze strona ma swoje działanie.

Jeśli chcemy, aby posiłek utrzymał jak najdłużej ciepło owijamy go błyszczącą stroną do wewnątrz, a jeśli ma on zachować jak najdłużej świeżość owijamy go matową stroną do wewnątrz.

Wiedzieliście o tych dwóch obliczach folii?

02.02.2021r.

Zajęcia kulinarne.

Test na świeżość jajek

 

Jaki jajka mają termin ważności? Skąd wiedzieć czy można jeszcze zjeść te jajka czy lepiej nie?

Pewnie nie raz zadaliście sobie te pytania. Jak się okazuje jest sposób, aby zdatność jajek do spożycia sprawdzić. Wystarczy wziąć naczynie (na przykład szklankę) i nalać do niej wody. Jeśli jajko jest świeże i ma zaledwie kilka dni powinno spoczywać na dnie. Jednak im starsze jajko tym wyżej w wodzie będzie się unosić.

W przypadku, gdy jajko wypłynie na powierzchnię nie jedzcie ich.

02.02.2021r.

Ciekawostki

Najdziwniejsze podatki świata

Podatek od grilla (Belgia)

Mieszkańcy belgijskiej Walonii muszą zapłacić podatek w wysokości 20 euro za każdym razem, kiedy chcą rozpalić grilla. Ma to na celu ograniczenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych.

Podatek od cienia (Wenecja)

Od 1993r. właściciele sklepów, restauracji, czy kawiarni, płacą podatek od cienia, który pada na teren miasta. Aby uniknąć opłaty, część przedsiębiorców zdecydowała się na demontaż markiz i parasoli, pozostali płaczą i płacą.

Podatek od nieformalnych związków (Chiny)

Coraz więcej par na świecie nie legalizuje swoich związków. Urzędnicy z Tianjin postanowili z tym walczyć, nakładając na pary podatek w wysokości 120 euro.

Podatek od krowich gazów (Estonia)

Aby wspomóc walkę z emisją gazów cieplarnianych, Estonia opodatkowała hodowców krów. Co ciekawe, podatkiem nie objęto innych zwierząt, które również wydzielają metan.

Podatek od kiełbaski (Niemcy)

W niemieckich barach szybkiej obsługi, zapłacimy podatek w wysokości 7% za zjedzenie kiełbaski Curry-Wurst. Podatek jest ujednolicony od 2012r. Wcześniej był zależny od… pozycji w jakiej spożywamy. 7% na stojąco i 19% na siedząco.

Podatek od czarownic (Rumunia)

Od 2011r. czarownica jest w Rumunii oficjalnym zawodem, więc jak każdy legalny pracownik, czarownice muszą odprowadzać podatki.

Podatek od mediów społecznościowych (Uganda)

Tę opłatę musi uiścić każdy, kto chce korzystać z jakichkolwiek mediów społecznościowych. W przeliczeniu na polską walutę, wynosi on 20gr dziennie.

Podatek od kurzu (Armenia)

Nawet najbardziej pedantyczny posiadacz mieszkania w Armenii, musi płacić podatek od kurzu. Im większy metraż, tym większy podatek, wynoszący 1gr za metr kwadratowy lokalu.

Podatek od tatuaży i kolczyków (USA)

Stan Arkansas postanowił, w ramach walki z nieprofesjonalnymi studiami tatuażu i piercingu, nałożyć na te usługi podatek w wysokości 6%.

Podatek od pokoju (Gwinea)

Władze Gwinei pobierają od swoich mieszkańców podatek od braku działań militarnych na terenie państwa. Taka opłata wynosi 17euro i jest uiszczana raz do roku.

 

01-02-2021r.

Aktywny Senior!

Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku. Zwłaszcza w drugiej połowie życia aktywny i sportowy tryb życia pomaga przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w organizmie, które nieuchronnie przynosi postępujący wiek. Ponadto regularne zajęcia sportowe mogą poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.

W ramach alternatywnych zajęć fitness, dla Klubowiczów  przygotowaliśmy specjalny zestaw ćwiczeń do wykonania.  Zestaw składa się z rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszej aktywności i ćwiczeń które są bezpieczne i dostosowane do możliwości Seniora.

Ćwiczenia 1

Rozgrzewka 1

01-02-2021r.

Seans filmowy

Zachęcamy Seniorów do obejrzenia w internecie filmu pt ,,Nietykalni”.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich… nietykalnymi!

01-02-2021r.

Zgodnie z planowaną ścieżką warsztatów w Klubie,  zachęcamy do alternatywnego uczestnictwa Seniorów w zajęciach – kącik seniora.

Ciekawostki

Zimowe dokarmianie ptaków – czy i jak to robić?

Dokarmianie ptaków to dla niektórych z nas niemal tradycja kultywowana z roku na rok od czasów dzieciństwa. Często nauczyciele zadawali prowadzenie karmnika jako pracę domową. Niestety klimat się zmienia i śnieżne, mroźne zimy zaczynamy wspominać z łezką w oku. A to właśnie przy takiej pogodzie dokarmianie jest ptakom naprawdę potrzebne. Niemniej jednak nawet przy obecnych, cieplejszych zimach karmienie ptaków, organizowane z głową, nie będzie dla nich szkodliwe.

Pamiętajmy, żeby być konsekwentnymi w swoim działaniu. Jeśli już otworzymy w naszym ogrodzie, czy za oknem ptasią stołówkę, uzupełniajmy ją regularnie aż do wiosny. Nie należy sypać dużych ilości pokarmu, żeby „mieć spokój” na dużej, ale mniejsze, które będą zawsze świeże i wyjadane na bieżąco.

Jedną z podstawowych zasad, dzięki którym nie zaszkodzimy naszym skrzydlatym przyjaciołom, jest właśnie dostarczanie świeżego pożywienia. Wykluczony jest spleśniały chleb (i chleb w ogóle, ale o tym za chwilę) lub resztki np. kaszy sprzed kilku dni. Najlepiej w karmniku sprawdzą się ziarna zbóż, nasiona słonecznika, płatki owsiane, orzechy. Mieszankę ziaren możemy też zatopić w słoninie i zawiesić poza karmnikiem. Dobrym pomysłem jest wystawienie kawałków owoców (np. jabłka, morele, rodzynki, daktyle), jednak nie mieszajmy ich z nasionami, ponieważ ptaki, które gustują w zbożach, po prostu rozrzucą owoce podczas jedzenia.

Warto również wywiesić obok karmnika kawałek słoniny (koniecznie niesolonej). Pamiętajmy, że tłuszcz z czasem jełczeje, więc słoninę lub zbożowe kule z łoju należy wymieniać co 2-3 tygodnie na nowe.

Kasze i pęczniejące ziarna należy podawać wyłącznie po ugotowaniu! W przeciwnym spęcznieją w przewodzie pokarmowym, co może być dla ptaków bardzo niebezpieczne.

Co do chleba, tę pozycję powinniśmy całkowicie wykreślić z ptasiego jadłospisu. Pieczywo zawiera dodatki, które są dla nich zwyczajnie szkodliwe. Takim dodatkiem jest np. sól (wszelkie solone pokarmy są wykluczone), której wydalanie jest u skrzydlatych mocno ograniczone.

Aby dopełnić całości ptasiej stołówki, zainstalujmy przy karmniku pojemniczek z wodą. Ptaki raczej nie dadzą jej zamarznąć, a będzie prawdziwym rarytasem podczas śnieżnej zimy.

01-02-2021r.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i panujące zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa uniemożliwia przeprowadzenie pełnych zajęć w trybie stacjonarnych w Klubie Seniora w Radymnie.  Jednak w tym trudnym dla wszystkich czasie mimo izolacji i ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 nie zapominamy o uczestnikach naszego klubu.  Aby podtrzymać powstałą więź pomiędzy Seniorami oraz wypełnić ich wolny czas w okresie epidemii, pracownicy kontynują realizację swoich zadań w formie zajęć mieszanych.

01-02-2021r.

Działalność stacjonarna w Klubie Seniora w Radymnie pozostaje zawieszona do odwołania. Zajęcia będą odbywały się w sposób mieszany.

Zawieszony harmonogram zajęć w Klubie Seniora w Radymnie na miesiąc luty.